Gündem Haberleri

  Seks yaptı, hafızasını kaybetti

  Hürriyet Planet
  14.10.2011 - 12:59 | Son Güncelleme:

  ABD’de seks yaptıktan sonra acil servise kaldırılan 54 yaşındaki bir kadın, son 24 saatte yaşadıklarını hatırlamadığını söyledi.

  Doktorlar, Journal of Emergency Medicine dergisine konu olan kadının, çok nadir görülen “seks sonrası hafıza kaybı” yaşadığını tespit etti. Georgetown Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılan kadının ismi açıklanmadı.

   

  Doktorlar, geçici hafıza kaybının hiçbir yan etkisi bulunmadığını ve hafızanın normalde birkaç saat içinde geri geldiğini belirtti. Seks sonrası yaşanan bu durumun, her yıl 100 bin kişiden sadece 3 ila 5'inde görüldüğü ifade edildi.

   

  Buna rağmen, tıp dünyası bu rahatsızlığa neyin sebep olduğunu hala kesinleştirebilmiş değil. Araştırmacılar, 50-60 yaşlarındaki insanların seks sonrası hafıza kaybını yaşama olasılığının daha yüksek olduğunu belirtti ancak bu tecrübenin sadece bir kez yaşandığına dikkat çekti.

   

  BEYNE YETERİNCE KAN GİTMİYOR

  Buenos Aires nöroloji Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Sebastian Ameriso, “geçici hafıza kaybının nedenini tam olarak bilmediklerini, bu durumun bir felç veya beyin hasarına neden olmadığını, hatta iyi huylu olduğunu” söyledi.

   

  Stroke dergisinde Ocak 2010’da yayımlanan bir araştırma yapan Ameriso ve ekibi, son bir hafta içinde seks sonrası hafıza kaybı yaşamış 142 kişiyi inceledi. Analizler sonucunda, hastalarında yüzde 80’inin şahdamarlarında daralma olduğu tespit edildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı