ERZURUM HABERLERİ

Sekmen: “Erzurum’da Dünya Şampiyonları Yetişecek”

IHA
05.08.2015 - 17:33Son Güncelleme :

MEHMET SEKMEN

IHA

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Kafe 25’te düzenlediği basın toplantısında, spor şehri Erzurum’da dünya şampiyonlarının yetişeceğini ifade etti.
Başkan Sekmen, toplantıda 6-9 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan Erzurum Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Palandöken Karate Turnuvası hakkında bilgi verdi. Toplantıya Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Hüseyin Koçan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci, ESKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil ile gazeteciler katıldı. Erzurum’un ulusal spor kamuoyunun gündeminde sürekli yer aldığını ifade eden Başkan Sekmen, şöyle devam etti: “Göreve geldiğimiz günden bu yana gençler için yeni imkân alanları sunmanın gayreti içerisinde olduk. Şiarımız şuydu; ‘Erzurum; sporla anılacak ve adını sporla hem ülkemizde hem de dünyada tanıtma fırsatı bulacak.’ Hamdolsun 1 yıldır Erzurum spor kamuoyunun gündeminde sürekli yer alıyor. Şehrimizde yeteneği olan gençlerimizin keşfedilmesi ve ileri düzeyde profesyonel sporcu olması için yeni alt yapılarla birlikte çalışma başlattık. Bu çalışmalar sadece bir kaç dalda olmayıp farklı kategorilerde, 10 branşı aşkın spor dalında genç ve minik yavrularımıza yeni imkânlar sunduk. Geçtiğimiz sene ve bu yıl yaz ve kış spor okulları başlatarak ücretsiz olarak binlerce çocuğumuzu eğittik. Bu şehirde çok sayıda yeni milli sporcunun yetişmesine katkı sağlamaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıl, ‘Bu yaptığımız uluslararası sportif organizasyonların sadece biri yapılıp kalmayacak. 2. , 3.ve 4. etaplar yapılarak devam edecek ve bu yarışmalar geleneksel hale gelecek’ demiştik. İşte 2.’sini düzenlediğimiz Uluslararası Palandöken Karate Turnuvası’nı federasyonumuz ve il müdürlüğümüzle beraber yapmanın mutluluğu içerisindeyiz.”
KARATE’NİN YILDIZLARI ERZURUM’DA
Başkan Mehmet Sekmen, Palandöken Karate Turnuvası kapsamında Şampiyon Karateci ve Yıldızların Erzurum’a geldiğini ifade etti. Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Karate Turnuvası’na 41 ülkeden toplam 2 bin 500 sporcu katılacak. Açılışı 7 Ağustos Cuma günü çok sayıda sporcu ve sporseverlerin katılımıyla muhteşem bir törenle gerçekleştireceğiz. Müsabakalarımız minikler, yıldızlar, gençler, büyükler ve veteranlar olmak üzere toplam 5 kategoride gerçekleşecek. Erzurum’da bu gibi sportif faaliyetlerin hızlandırılması için Büyükşehir Belediyesi olarak yeni projeler üretmeye devam ediyoruz. Her branşta Dünya, Avrupa ve Türkiye’de şampiyon olacak yeni sporcular yetiştireceğiz. Çalışmalarımızın meyvesini alıyoruz. Büyükşehir’in Pehlivanları Sivas’ta yapılan Karakucak Türkiye Güreş Şampiyonası’nda takım halinde Türkiye Şampiyonu oldu.”
“ERZURUM; OLUMSUZ HABERLERLE GÜNDEME GELMEMELİ”
Başkan Sekmen, Erzurum’un ulaşımı kolay bir şehir olduğunu ifade etti. Sekmen, şöyle konuştu: “Erzurum’un iki önemli özelliği var. Şehrimiz ulaşımı kolay bir şehirdir. Uçaktan indikten 10 dakika sonra şehir merkezindesiniz, 15 dakika sonra da kayak merkezinde otellerdesiniz. Böyle bir şehri Dünyada bile bulmak mümkün değil. Basınımızda zaman zaman olumsuz haberler çıkıyor. Bunlar gelip geçici haberler ve olaylar. Çünkü bu şehrin ve halkının yapısı da konumu da bu olaylara uygun değil. Bu şehrin kültüründe misafirperverlik ve hoşgörü vardır. Bunun için ben özellikle ulusal ve yerel basından şunu rica ediyorum; biz bu şehri tanıtmaya, bu şehri geliştirmeye özen gösterirken mutlaka basınımızın daha da hassas davranmasını rica ediyorum. Çünkü Erzurum Türkiye’nin en önemli kalelerinden biridir. Erzurum halkı her zaman devlet ve milletinin yanında yer almıştır. Olumsuz hareket etmeye çalışana bu şehirde fırsat verilmeyecektir. Bu şehir bir turizm şehridir. Şimdi yaz turizmi için çalışıyoruz, yayla turizmi için uğraşıyoruz. Çok sayıda tarihi, kültürel ve doğal mekânlar mevcut. Böyle bir şehri olumsuz tanıtırsak buraya gelmek isteyen birçok insan gelmek istemez. Bunun için, bu konuyu özellikle belirtmek istedim. Bu şehir geçmişte olduğu gibi ticaret, sanayi ve turizm şehri olacak.”
“EĞİTİM, ÜRETİM VE DÖNÜŞÜM”
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Büyükşehir’in eğitimde, üretimde ve kentsel dönüşümde yoğun çaba harcadığını bildirdi. Başkan Sekmen, şöyle dedi: “Şuanda 300 noktada aynı anda eş zamanlı çalışıyoruz. İlimizi komşu illerle bütüncül hale getirmenin gayreti içerindeyiz. Hummalı bir çalışma içindeyiz. Altyapı, sokak sağlıklaştırılması, kentsel dönüşüm, üretim ve eğitimde yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Bilgi evleri ve semt konakları yapıyoruz. Geçen yıl 590 okulun bakım ve onarımını yapmıştık, bu sene de 500’den fazla okulumuzun bakım ve onarımını gerçekleştireceğiz. Şuanda şehir merkezinde asfalt, kaldırım ve prestij caddesi çalışmalarımız devam ediyor. Kentsel dönüşümle beraber bu şehrin farklı bir konuma kavuştuğunu hep beraber göreceğiz.”
“ERZURUM; AVRUPA’NIN OYUNCAK ÜRETİM MERKEZİ OLACAK”
Sekmen, Oyuncak Merkezi düşüncesinin hayat bulduğunu, bundan ötürü çok mutlu olduğunu kaydetti. Sekmen, şu görüşlere yer verdi: “Ankara’da Erzurum’un Oyuncak Merkezi olmasıyla ilgili önemli toplantılar yapılıyor. Resmi rakamlara göre ülkemizin oyuncaklarının yüzde 86’sı Çin’de yapılıyor. Erzurum’un oyuncak üretim merkezi olması için çalışıyoruz. Erzurum bunu başarırsa Avrupa’nın oyuncak üretim merkezi olacak. Diğer hedefimizde; Erzurum’u ‘İlaç ve Medikal Ürünler Merkezi’ yapacağız. Hızlı trenin Erzurum’a ulaşması için çalışmalarımız hızla sürüyor. Ovit ve Kop Dağı tünellerinin faaliyete geçmesiyle Erzurum, hem Trabzon hem de Rize limanlarına bağlanmış olacak.” Futbolun Erzurum’da ayrı bir öneminin bulunduğunu kaydeden Sekmen, “Büyükşehir Belediye Erzurumspor’u yöneten Başkan Saim Özakalın kardeşimize ve yönetimine teşekkür ediyoruz. Marifet iltifata tabidir. İyi şeyler yapanları hayırla yâd etmek, anmak, tebrik etmek o şehre bir katkıdır. Bu şehre hizmet yapan insanları hep hayırla yâd edeceğiz. Bu bir gelenek haline gelecek” dedi.
DELİHASAN VE TAŞKESENLİGİL’DEN SEKMEN’E ÖVGÜ
Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan da, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in bütün spor dallarına olduğu gibi karateye de büyük destek verdiğini söyledi. Uluslararası Palandöken Karate Turnuvası’nın Erzurum’da yapılmasının şehrin tanıtımı açısından önemli olduğuna işaret eden Delihasan, şunları kaydetti: “Karate; Avrupa ve Akdeniz Oyunları’nda Türkiye’ye en çok başarı ve altın madalya getiren spor oldu. Dünya ve Avrupa Şampiyonları’nda son 6 yıldır istikrarlı bir başarı elde ediyoruz. Bu başarılarda belediyelerimizin de çok büyük bir katkısı var. Dünya klasmanında şu anda bütün federasyonlar içerisinde ilk ikide olan tek branş karatedir. Bunun gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Bu organizasyonu gerçekleştirdiği için Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Sekmen’e ve ekibine çok teşekkür ediyorum. 2003 yılında iller arası bir turnuva olarak başlamıştı Palandöken Karate Turnuvası, şuan Sayın Mehmet Sekmen’in Büyükşehir Belediye Başkanı olmasıyla son 2 yılda Büyükşehir’in desteğiyle uluslararası alanda çok büyük kitlelere ulaşan bir şampiyonaya dönüştü. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil de, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in göreve geldiği günden bu yana Erzurum’da sporda zirveye ulaştığını, spora ve sporcuya sunduğu katkıdan ötürü kendisine teşekkür etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Sekmen: “Erzurum’da Dünya Şampiyonları Yetişecek” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ağustos 2015 tarihinde saat 17 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sekmen: “Erzurum’da Dünya Şampiyonları Yetişecek” haberi güncellenecektir.

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  05:37
 • Guneş
  07:24
 • Öğle
  12:22
 • İkindi
  14:45
 • Akşam
  16:59
 • Yatsı
  18:35
Sayfa Başı