« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sekizinci virajıyla şimdiden efsane oldu

Formula 1 Petrol Ofisi İstanbul Grand Prix’i yaklaşırken, dünya basını da gözünü Türkiye’ye çevirdi. İngiliz televizyon kanalı ITV, İstanbul’a övgüler yağdırdığı tanıtımında, İstanbul Grand Prix’inin henüz 1 yaşında olmasına rağmen "sekizinci viraj"ı sayesinde şimdiden ünlü olduğunu belirtti.

LONDRA (ANKA)
SON GÜNCELLEME
Formula 1 Petrol Ofisi İstanbul Grand Prix’i yaklaşırken dünya basını gözünü İstanbul’a çevirdi. İngiliz televizyon kanalı ITV, İstanbul’u tanıtan programında iki kıtayı birbirine bağlayan tarihi kente övgü yağdırdı. ITV, Türkiye’nin dünyadaki en eski yerleşim bölgelerinden biri ve İstanbul’un da Osmanlı İmparatorluğu’nun merkezi olduğunu belirtti. Tanıtımda, modern Türkiye’nin 1923 yılında Osmanlı’dan doğduğu ifade edildi.

Türkiye’nin Asya ve Avrupa arasında bulunduğu belirten ITV, ülkenin laik yapısına da vurgu yaptı. Türkiye’nin 1945 yılında Birleşmiş Milletler’e, 1996 yılında da Gümrük Birliği’ne üye olduğu hatırlatılan tanıtımda, Ankara’nın şimdi de Avrupa Birliği üyeliğini hedeflediği belirtildi.

İstanbul’un kubbeler ve minarelerle kaplı olduğu ifade edilen programda, kentin tarihinde Bizans ve Osmanlı gibi iki büyük imparatorluk olduğu aktarıldı.

Formula 1’in ikinci kez İstanbul’da yapıldığını belirten ITV, geçen yılki ilk yarışın "büyük bir başarıyla" tamamlandığını kaydetti.

İSMİ KONMAYAN VİRAJ

İnşaatında 1450 işçi ve 40 ağır iş makinesinin çalıştığı vurgulanan tanıtımda, 2003 Eylülü’nde inşaatına başlanan pistte, toplam 124 bin lastiklik bariyerlerin güvenliği sağladığı ifade edildi. ITV, Formula 1 İstanbul Grand Prix’inin henüz 1 yaşında olduğunu, ancak hálá bir isim konmayan sekizinci viraj sayesindeki İstanbul’daki pistin şimdiden bir üne kavuştuğu belirtildi.

Bunları da Beğenebilirsiniz