« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sekizinci viraj dünya basınında

Büyük yarış yaklaşırken, Dünya basını da gözünü Türkiye’ye çevirdi. İngiliz televizyon kanalı ITV, İstanbul’a övgüler yağdırdığı tanıtımında, Türkiye Grand Prix’sinin henüz 1 yaşında olmasına rağmen sekizinci viraj sayesinde şimdiden ünlü olduğunu belirtti.

ANKA
SON GÜNCELLEME
Formula 1 İstanbul Grand Prix’i yaklaşırken, dünya basını gözünü İstanbul’a çevirdi. İngiliz televizyon kanalı ITV, İstanbul ile ilgili yaptığı tanıtımda Türkiye’nin dünyadaki en eski yerleşim bölgelerinden biri ve Osmanlı İmparatorluğu’nun merkezi olduğunu belirtti. Tanıtımda, modern Türkiye’nin 1923 yılında Osmanlı’dan doğduğu ifade edildi.

Türkiye’nin Asya ve Avrupa arasında bulunduğu belirten ITV, ülkenin laik yapısına da vurgu yaptı. Türkiye’nin 1945 yılında Birleşmiş Milletler’e, 1996 yılında da Gümrük Birliği’ne üye olduğu hatırlatılan tanıtımda, Ankara’nın şimdi de Avrupa Birliği üyeliğini hedeflediği belirtildi.

“İSTANBUL KUBBELER VE MİNARELERLE KAPLI”

İstanbul’un kubbeler ve minarelerle kaplı olduğu ifade edilen İstanbul tanıtımında, tarihinde Bizans ve Osmanlı gibi iki imparatorluk olduğu aktarıldı. Formula 1 yarışlarında ikinci kez İstanbul’a geldiğini belirten ITV, geçen sene yapılan ilk yarışın “büyük bir başarıyla” tamamlandığını kaydetti.

“ŞİMDİDEN ÜNLÜ OLDU”

İnşaatında 1450 işçi ve 40 ağır iş makinesinin çalıştığı vurgulanan tanıtımda, 2003 yılı Eylül ayında inşaatına başlanan pistte toplam 124 bin lastiklik bariyerlerin güvenliği sağladığı ifade edildi.

ITV, Formula 1 İstanbul Grand Prix’inin henüz 1 yaşında olduğunu ancak hala bir isim konmayan sekizinci viraj sayesindeki İstanbul’daki pistin şimdiden bir üne kavuştuğu belirtildi.

Bunları da Beğenebilirsiniz