Şekerde Hitler sürprizi

Hürriyet Haber
07.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 07.01.1999 - 00:01

Kent Gıda'nın dört yıl önce kullandığı Hitler karikatürlü ambalajlar İsrail'de sorun yarattı. İsrail'de yayınlanan Yediot Ahronot gazetesinin haberinde, Kent Gıda'nın ürettiği Tofita şekerlemelerin paketlerinden, Hitler ve Saddam Hüseyin'in de bulunduğu diktatörlerin resimlerinin tüketicilerin tepkisine neden olduğu ileri sürüldü.

Kent Gıda Genel Müdür Yardımcısı Özcan Tahincioğlu ise ambalajlarında kesinlikle Saddam Hüseyin ile ilgili bir karikatürü veya resmin bulunmadığını söyledi. Tahincioğlu, Hitler'in resminin bulunduğu ambalajlarda ise, ‘‘En kötü demokrasi en iyi diktatörlükten iyidir’’ ibaresinin bulunduğunu açıkladı. Özcan Tahincioğlu, gazetede adı geçen şeker ithalatçısı David Bisso'yu ise tanımadıklarını böyle bir kişiyle çalışmadıklarını belirtti. Tahincioğlu, ‘‘Demek ki birileri bizim dört yıl önce ürettiğimiz şekerleri elinde tuttu ve şimdi piyasaya sürdü’’ dedi. Gazete ise, şekerlemeleri ithal eden David Bisso'nun son aylarda özellikle Nazi döneminde toplama kamplarından kurtulmayı başaranların büyük tepkisini aldıklarını söylediğini yazıyor.

4 YILLIK KARİKATÜR

Özcan Tahincioğlu ağırlıklı olarak Rusya pazarına çalıştıklarını ancak İsrail'e de yılda 500 bin dolarlık ihracatlarının olduğunu belirterek şunları söyledi:

‘‘Tüketiciyi bilinçlendirmek amacıyla şekerleme ambalajlarında çeşitli atasözlerine, ansiklopedik bilgilere, deyimlere yer veriyoruz. Gazete haberine bakınca araştırdık. Dört yıl önce bir serimizin ambalajında Hitler'in resmi yer almış ancak gamalı haçı öyle belirgin görünmüyor. Karikatür'ün altında ise, ‘En kötü demokrasi en iyi diktatörlükten iyidir' ibaresi yeralıyor. Bu söz de Roy Barbosa'ya ait. Fakat bu ambalajdaki bilgileri, karikatürleri bir sene sonra değiştirmişiz. Çünkü aynı ürünü satmıyoruz, tüketiciyi sıkıyor. Olay dört yıl önce olmuş. Ayrıca yeralan sözün de Rusça ve İngilizceleri de var.’’Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı