Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Şeker Portakalı'na soruşturma

  02 Ocak 2013 - 17:29Son Güncelleme : 02 Ocak 2013 - 17:33

  MİLLİ Eğitim Bakanlığı’nın ortaöğretim öğrencilerine okutulması gereken 100 Temel Eser arasında bulunan ve yıllardır binlerce çocuk tarafından da okunan Şeker Portakalı kitabını öğrencilerine ödev veren bir Türkçe öğretmeni hakkında soruşturma açıldı. Bakanlığın önerdiği 100 Temel eser arasında yer alan başka bir kitap için ise İzmir'de işlem yapıldı. Steinbeck’in ünlü ‘Fareler ve İnsanlar’ kitabının bazı bölümleri, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kitapları İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından sakıncalı bulundu.

  İstanbul Bahçelievler’deki Behiye Doktor Nevhiz Işıl İlköğretim Okulu’nda görevli bir Türkçe Öğretmeni, geçtiğimiz Kasım ayında öğrencilerine Brezilyalı Yazar Jose Mauro de Vasconcelos'un 1968 yılında yazdığı Şeker Portakalı isimli kitabı okumaları için ödev verdi.

  Şeker Portakalına soruşturma FAZLA SÖZE GEREK YOK

  "TÜRK ÖRF VE ADETLERİNE AYKIRI"

  Çocuğunun ‘Şeker Portakalı’ isimli kitabı okuduğunu gören bir veli ise öğretmen hakkında Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) yazdığı şikayet dilekçesinde kitabın Türk örf ve adetlerine aykırı olduğunu ve argo kelimler içerdiğini belirtti.

  BİMER’in talimatı üzerine Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, kitabı ödev olarak veren Türkçe öğretmeni hakkında soruşturma başlattı. ‘Şeker Portakalı’ isimli kitabin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaöğretim öğrencilerine okutulması gereken 100 temel eser arasında olduğunu söyleyen Barış Uluocak şöyle konuştu: “Müfettişler, BİMER’den gelen talebi bir emir olarak üzerlerine vazife edinmişler, ancak yüz temel eser arasında var mı yok mu hiç onu kontrol dahi etmemişler. Büyük bir eksiklik. 10 yıllık öğretmen arkadaşımız da şaşkın. Biz de öğretmen hakkında haksız yere soruşturma açanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Kitap fakir bir ailenin çocuğu Zeze’nin yaşadıklarını konu ediniyor. Soruşturma açılması traji komik bir vaka”

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 118 Yorum }
  • dlr Krg 3.1.2013 09:49:49
   Şeker adamın laneti nick'i ile yazan arkadaş, sana diyecek birşey bulamıyorum gerçekten de. O halde senin 60-70 yıl yaşayıp yer işgal etmene de gerek yok bence. 30-35 yıl oksijen tüketip gidiver bir zahmet !!!
  • Bilen Ben 3.1.2013 08:50:18
   Şeker Portakalı 'nı teftişe giden müfettişler 100 Temel eser listesini okumamış. Ben olsam ben de okumazdım. İnsan bi filmini yapar yada 100 bölüm dizisini falan... O zaman oturur seyrederlerdi, seyrederdik. Ne güzel Brezilya dizisi olurdu halbuki.
  • Beka Kavgaoğlu 3.1.2013 08:24:27
   Ben zihnen bu ülkeyi terkettim. Bazen çağırıyorlar geriye ama asla donmem. Nedir bu yağ, keske adamlar simdi değilde çocukken okumaları bu kitabı.
  • Basefe Efe 3.1.2013 02:10:51
   Kitaplara seriatin at gözlügüyle bakarsan aklina takilan ilk sey müstehcenlikj olur.
  • ŞEKER ADAMIN LÂNETİ.. 3.1.2013 01:20:19
   Bu kitabı okumadım ve okumayacağım... Ama "Şeker Adamın Lâneti" filmini seyretmiştim, süperdi... Bu devirde kitabın bir cazibesi kalmadı bence... Günlerce haftalarca kitabı okuyacağıma 1,5 saatte filmini izler çıkarım... Bazıları kitabı tabulaştırmışlar, bağnazca yaklaşıyorlar...
  • Muhammed Emin Alagöz 3.1.2013 01:04:53
   Şeker portakalı isimli Kitabın internetçok orte özetini okudum konusu çok orjinal,çok güzel ve çok duygusal geldi bana ama kitaöbın tamamını okumadım sayfalarında müstehcen bölümler varsa bunlar sansürlenmeli yoksa hikaye çok başarılı...
  Sayfa Başı
  Haberlerata aöf sınav sonuçlarıaöf sorgulama ekranımilli piyangomilli piyango büyük ikramiyeMilli Piyango yılbaşı çekilişi bilet fiyatlarıMilli Piyango Bilet Fiyatlarıkırgın çiçekler