ANKARA HABERLERİ

Şeker-İş'ten ramazanda tatlı uyarısı

Hürriyet Haber
18 Temmuz 2012 - 18:37Son Güncelleme : 18 Temmuz 2012 - 18:42

Hürriyet Haber

 Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, yaklaşan ramazan ayı öncesi vatandaşları ucuz tatlılar konusunda uyararak,”Kilosu 5 liraya satılan ucuz tatlılar zehirlenmelere yol açabilir” ifadesini kullandı.
 Gök yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşan Ramazan ayı öncesi vatandaşları ucuz tatlılar konusunda uyardı. Ramazan'da baklava gibi tatlıları alırken insanların dikkatli olması gerektiğini belirten Gök, tüketildiğinde genizde ve midede yanma yapan mısır şurubundan üretilen tatlılardan uzak durulması gerektiği, aksi taktirde ileride insanların hayatına mal olabilecek hastalıklara davetiye çıkarabileceğini kaydetti.
 Baklava gibi tatlıların insanların ekonomik zaafından faydalanan bazı merdiven altı imalatçılar tarafından çok düşük fiyatlarda piyasaya sürüldüğünü bildiren Gök, “Piyasada 5 liraya kadar tatlı bulmak mümkün. Ancak, merdivenaltı diye tabir edilen imalatçılar tarafından insan sağlığını hiçe sayarak üretilen bu tatlılar tüketildiğinde insanın ömrünü karartabilecek hastalıkların da önünü açabiliyor” ifadelerine yer verdi .
 Özellikle ramazan ayında iftar sofralarında tatlı tüketiminde vatandaşların temkinli davranması gerektiğini, tüketilen tatlıların kalitesinin insan sağlığı açısından büyük önem arzettiğini belirten Gök, şunları kaydetti:
 “Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) olarak bilinen mısır şurubundan elde edilen tatlandırıcıların cirit attığı piyasada bu ürünler son zamanlarda pancardan elde edilen şekerin yerini almaya çalışmaktadır. Yapay tatlandırıcı katkılı tatlıların gündelik hayatta kontrolsüzce yaygınlaşması paralelinde özellikle ramazan ayında ve bayramlarda yoğun olarak tüketimi de artış göstermektedir. Ramazan ayında ve bayramlarda piyasada olmayan, sadece belirli zamanlarda ortaya çıkan ve çarşı-pazar tezgahlarında rastgele satılan tatlı, çikolata ve şekerlemelerin kimyasal boya, tatlandırıcı ve metal içerdiği için insanlarda zehirlenmelere yol açtığı ve sürekli kullanılması durumunda ise kansere neden olabileceği sürekli olarak dile getirilmektedir. Eğer bilinçli bireyler olarak bizler, sağlığımızı düşünüyorsak, bu tür ürünleri tüketmeyerek fırsatçılara en büyük darbeyi vurmalıyız.”
Şeker-İşten ramazanda tatlı uyarısı 

Türk Diyanet Vakıf-Sen
 
 Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Önal da yaptığı açıklamada”Ramazan ayı için camilerimiz, görevlilerimizce her yönüyle hazır hale getirilmiştir” ifadesini kullandı.
 Halka, din hizmeti sunmanın gayreti içinde olduklarını belirten Önal, “İmam hatiplerimiz, müezzin-kayyımlarımız, vaizlerimiz ve bütün diyanet görevlilerimiz özveriyle vatandaşlarımıza hizmet etmenin çabası içindedirler” görüşünü ifade etti.
 Ramazanın Kur'an ayı olduğunu dile getiren Önal, faziletlerle, bereketlerle ve hayırlarla dolu ramazan ayının, yoksul, kimsesiz ve düşkünlere yardım yapmanın öne çıktığı ve her alanda kendini hissettirdiği bir Kur'an ayı olduğunu vurguladı.
 Önal,ramazan ayının bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:
 “Ramazan ayı, dünyalık işler ve meşguliyetlerimizden sıyrılmanın, en şerefli olarak yaratılmamızın gayesinin düşünülmesinin ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in(sas) yaşantısını örnek almamızın bir fırsatı olmalıdır.”
 
 Bem-Bir-Sen Genel Merkezi -
 
 Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, bu yıl iftar yemeklerinin bedellerini Samsun'da yaşanan sel felaketinin mağdurlarıyla Tanzanya ve Çad'da bulunan yetim öğrencilere ayırdıklarını açıkladı.
 Yapılan yazılı açıklamada, genel merkez ve taşra teşkilatları olarak verilen geniş çaplı iftar yemeklerini geçen yıldan itibaren iptal edildiğini belirten Turbay, şunları kaydetti:
 “Geçen yıl Somali'deki, yüzyılın açlık krizini yaşayan Somalili Müslümanlara aktarılan bedellerin, bu yıl Samsun'da yaşanan sel felaketinin mağdurlarıyla Tanzanya ve Çad'da bulunan yetim öğrencilere ayırdık. Sendika olarak hem yurt içindeki mağdur vatandaşlarımıza ve yetim çocuklarımıza hem de mazlum, mağdur Müslüman coğrafyalardaki yetim çocuklara karşı duyarlıyız.”
 Turbay, mağdurların ihtiyaçlarının bir bölümünün giderilmesinin hedeflendiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:
 “Sivil toplum örgütleri olarak iyi günde ve kötü günde halkımızın yanında olmayı ve yaralarının sarılmasına destek vermeyi sosyal sendikacılık anlayışımızın bir gereği olarak görüyoruz.”
 
 
 Tez-Koop-İş Sendikası
 
 Tez-Koop-İş Sendikası'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Tez-Koop-İş ile Real Hipermarketler Zinciri arasındaki işyerlerinde anlaşma sağlandı.
 Üyelere ekonomik ve sosyal haklar sağlayan toplu sözleşme görüşmelerinin, 30 Mayıs 2012 tarihinde grev kararı alınmasıyla yeni bir boyut kazandığı ifade edilen açıklamada, 13 hipermarkette yaklaşık 1900 işçiyi kapsayan toplu sözleşme hükümlerine göre ücret zamlarının birinci 6 ay içinde yüzde 4, ikinci 6 ay içinde yüzde 6.5 oranında uygulanacağı bildirildi.
 Ücretlerin ikinci yılda tüketici fiyatlarında gerçekleşen oranlar düzeyinde yükseltileceği de açıklamada yer aldı.
 İsçilere 2012 yılı sonuçlarına göre ciro ve giderlerin tutması durumunda 2012 yılındaki toplam 12 aylık ücretlerinin yüzde 2'si kadar prim verileceği bildirilen açıklamada, ayrıca aynı uygulamanın ikinci yıl yüzde 1 oranında gerçekleştirileceği dile getirildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Şeker-İş'ten ramazanda tatlı uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Temmuz 2012 tarihinde saat 18 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Şeker-İş'ten ramazanda tatlı uyarısı haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:50
  • Yatsı
   21:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı