YOZGAT HABERLERİ SORGUN HABERLERİ

Şeker İş Sendikası'ndan NBŞ'ye karşı broşürlü uyarı

DHA
08.11.2017 - 15:59Son Güncelleme :
DHA

Halit YILMAZ/SORGUN(Yozgat), (DHA) -  ŞEKER-İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı Turgut Gözübüyük, 'Nişasta bazlı şeker' (NBŞ) kullanımına karşı sokakta halka broşür dağıtarak uyarıda bulundu.
Gözübüyük, Türkiye'de özellikle çikolata ve şeker ürünlerinin tamamına yakınında NBŞ kullanıldığını ve bütün uyarılara rağmen bu yönde henüz bir önlem alınmadığını söyledi.
Başkan Turgut Gözübüyük, NBŞ'lerin başta obezite, alzheimer, kalp, astım, baş ağrısı ve kansere kadar birçok hastalığın nedeni olabileceğini belirterek, "Sakın 'Ben mısır şurubu tüketmiyorum' demeyin. İçtiğiniz kolada, meyve suyunda, gazozda, yediğiniz çikolatada, tatlıda, kekte, pastada, dondurmada kısacası yüzlerce üründe bu mısırdan elde edilen şeker kullanılıyor. Çocuklarımız büyük tehlike altında" dedi.
Gözübüyük, tüm dünya ülkelerinde sağlığa zararlı gerekçesiyle yasaklanan tatlandırıcıların, her yıl yüzde 50 oranında kota artışıyla Türkiye'ye sokulduğunu söyleyerek şöyle devam etti:
"Yapay tatlandırıcıların ise kanser yapıcı etkisi bilimsel olarak kanıtlandığından Amerika ve İngiltere başta olmak üzere çok sayıda ülkede kullanımı yasak. AB müktesebatına göre uyum çerçevesinde Türkiye bu gidişle çok yakın zamanda bir tatlandırıcı istilasına uğrayacak. Türkiye'de çikolatadan, meşrubata kadar hemen her üründe 'nişasta bazlı şeker' kullanımı gün geçtikçe artış göstermektedir. Bu tatlandırıcıların kullanılmasının artmasına bağlı olarak bazı hastalıklar da daha sık görülecek. Uzmanlar önümüzdeki yıllarda yapay tatlandırıcı kaynaklı hastalıkların ortaya çıkacağı uyarısını yapmaktadır. Şeker-İş Sendikası olarak NBŞ'lerin şeker pancarına alternatif olamayacağını defalarca kamuoyuna anlatmaya çalıştık. Buna rağmen, bugün ülkemizde bir taraftan şeker fabrikaları özelleştirilmeye çalışılırken bir taraftan da GDO'lu ürün ithalatına izin verilmektedir.”
Gözübüyük ve beraberindekiler sokakta vatandaşlara, 'Şeker sektörü ve nişasta bazlı şekerler gerçeği' başlıklı broşürlerden dağıtarak uyarıda bulundu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Sorgun haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Sorgun haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Şeker İş Sendikası'ndan NBŞ'ye karşı broşürlü uyarı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı