GeriDiğer Şeker hastası gencin spor tutkusu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şeker hastası gencin spor tutkusu

Şeker hastası gencin spor tutkusu
refid:26401518 ilişkili resim dosyası

Sivas'ta diyabetle mücadele eden Günde 3 kez insülin iğnesi yapmak zorunda kalan 20 yaşındaki İlhan Yer, vücut geliştirme sporuyla uğraşıyor.

Cumhuriyet Üniversitesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü 1. sınıf öğrencisi Yer, yaptığı açıklamada, 2 yaşından bu yana şeker hastalığıyla mücadele ettiğini, hastalığı nedeniyle beslenmesine hep dikkat etmek zorunda kaldığını söyledi.

Arkadaşları sayesinde vücut geliştirme sporuna yöneldiğini belirten Yer, yaklaşık 2,5 yıldır bu sporla uğraştığını ifade etti. Şeker hastalığının bu sporu yapmasına engel olmadığını dile getiren Yer, "Hastalığım, 'Tip 1 diyabet' denilen ve sıklıkla çocukluk ve gençlik yaşlarında başlayan şeker hastalığı. Günde 3 ünite insülin vuruyorum. Genellikle kan şekerimi düzenlesin diye yemeklerden sonra, antrenmandan 2 saat önce vuruyorum ve saatini spora göre ayarlıyorum. Bir de antrenman sonrasında iğne yapıyorum" diye konuştu.

Sporun sağlıklı yaşam ve beslenme açısından faydasını gördüğünü belirten Yer, "Bu sporda da gazlı içecek, tatlı, şeker yasak. Bu yiyecekleri şeker hastasının tüketmesi de yasak. Bu da benim işime geliyor. Şimdilik her şey yolunda gidiyor. Şeker hastaları bunalıma giriyor, eve kapanıyor. Şeker hastası olmak spor yapmak için sıkıntı yaratacak bir şey değil" dedi.

İlhan Yer, haftada 5 gün antrenman yaptığını, bu idmanların günlük bir saat sürdüğünü söyledi. Hem hastalığına hem de vücut geliştirme sporuna uygun beslenme programı uyguladığını ifade eden Yer, "Sabahları 10 yumurta beyazı ve yulaf ezmesi, diğer öğünlerde de en az bir kilo kırmızı et ya da tavuk eti yiyorum. Abur cubur ya da gazlı içecek tüketmiyorum. Karbonhidrat ihtiyacımı makarna ve bulgurdan karşılıyorum" şeklinde konuştu.

Zonguldak'ta 10-13 Nisan tarihlerinde düzenlenen Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Şampiyonası'nda kategorisinde Türkiye ikincisi olduğunu belirten Yer, "Şampiyonadan 2 ay önce diyet yaptım. Yarışma olmadığı zamanlarda bol yemek tüketerek kas yaptım ve yarışma öncesinde diyetle geri verdim. Önümüzde eylül ayında Dünya Şampiyonası yapılacak, ona hazırlanıyorum. Tek hedefim, bu şampiyonaya milli takımla gidip birincilikle dönmek" ifadesini kullandı.

"Şeker hastası spor yapamaz algısını yıkmak istiyoruz"
İlhan Yer'in antrenörü Suat Düzgün ise İlhan Yer'in vücut geliştirmede çok başarılı bir sporcu olması için çok sıkı çalıştıklarını belirtti. Hedeflerinin, Dünya Şampiyonası'ndan birincilikle dönmek olduğunu dile getiren Düzgün, "Şeker hastası spor yapamaz algısını yıkmak istiyoruz. İlhan doğal yollarla besleniyor ve birçok gence örnek oluyor. Şeker hastası olan, iyi beslenen ve hazırlanan sporcu, her şeyi yapabilir" diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle