KOCAELİ HABERLERİ

SEKA’da Divan-ı Hikmet Okumaları Sürüyor

IHA
24.02.2015 - 10:46Son Güncelleme :

YÜZ YILLARA IŞIK TUTAN HOCA AHMET YESEVİ’NİN ÖĞRETİLERİ SEKA’DA DÜZENLENEN DİVAN-I HİKMET OKUMALARIYLA GÜNÜMÜZÜ DE AYDINLATIYOR.

IHA

Yüz yıllara ışık tutan Hoca Ahmet Yesevi’nin öğretileri SEKA’da düzenlenen Divan-ı Hikmet Okumalarıyla günümüzü de aydınlatıyor.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Kocaeli Şubesi tarafından düzenlenen etkinlikler aralıksız olarak sürüyor. Sanat Edebiyat Kültür Akademisi’nde (SEKA) gerçekleştirilen faaliyetler kapsamında Divan-ı Hikmet Okumaları için yeni kayıt dönemi başladı. Ortaya koyduğu öğreti yöntemleriyle büyük bir miras bırakan Hoca Ahmed Yesevi’nin Divan-ı Hikmet adlı eserinin ele alındığı etkinlikte her hafta farklı hikmetler okunmakta. Sakarya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ali Vasfi Kurt tarafından 70 haftadır devam eden okumalarda hikmetli sözler değerlendiriliyor.
Divan-ı Hikmet’te genel olarak dervişlik hakkında övgülerden bu dünyadan şikâyetten cennet ve cehennem tasvirlerinden, peygamberin hayatından ve mucizelerinden bahsediliyor. Öte yandan dinî ve ahlaki öğütler veren şiirlere de yer alıyor. Türk İslam coğrafyasının yanı sıra Anadolu ve Balkanlarda Ahmet Yesevi’nin etkisiyle bu bölgeler hızlı bir şekilde İslam’la buluştu. Anadolu toprakları ve Balkanların İslamlaşmasında Yesevi Dervişleri’nin önemli rolü oldu.
7 Mart Cumartesi günü başlayacak olan yeni dönem 16 hafta sürecek. 14.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek okumalara katılmak için son başvuru tarihi ise 6 mart Cuma günü olarak belirlendi.
ALİ VASFİ KURT KİMDİR?
1960 İzmit doğumlu olan Ali Vasfi Kurt, İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Uzun bir süre İzmit’te Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı görev yapan Doç. Dr. Kurt, Ağustos 2012’den itibaren Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi olarak görev yapıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kocaeli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kocaeli ilinden SEKA’da Divan-ı Hikmet Okumaları Sürüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2015 tarihinde saat 10 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça SEKA’da Divan-ı Hikmet Okumaları Sürüyor haberi güncellenecektir.

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  12:58
 • İkindi
  15:28
 • Akşam
  17:44
 • Yatsı
  19:18
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı