MANİSA HABERLERİ

Şehzadeler Belediyesi’nin Hukuk Zaferi

IHA
02.07.2015 - 14:55Son Güncelleme :

MAHKEME SONUCUNDA 1 MİLYON 850 BİN TL DEĞERİNDEKİ 16 ARACIN ŞEHZADELER BELEDİYESİNE DEVREDİLMESİ KARARLAŞTIRILDI

IHA

Yerel seçimler öncesi Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu tarafından İl Özel İdaresi’nin 268 adet aracından bir tane bile alamayan Şehzadeler Belediyesi’nin idari mahkemeye açtığı dava sonuçlandı. Mahkeme kararı gereğince yeniden yapılan araç paylaşımında Şehzadeler Belediyesi’ne 1 milyon 850 bin TL değerinde 16 aracın verilmesi kararlaştırıldı. Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Ulus Kotluca, “Bu bir hukuk zaferidir” dedi.
Şehzadeler Belediyesi, Devir Tasfiye Komisyonu’nun yaptığı adaletsiz mal paylaşımı nedeni ile Manisa Valiliği’ne dava açtı. Manisa İl Özel İdaresi’ne ait araçların dağıtımı ile ilgili dava belediyenin hukuk zaferi ile sonuçlandı. Yerel seçimlerden önce toplanan komisyon, İl Özel İdaresine ait toplam 268 araçtan 225’ini Büyükşehire, 39’unu YİKOB’a, 30’unu diğer kurumlara dağıtılmasına karar verirken; Şehzadeler Belediyesi’ne hiçbir araç vermemişti. Bunun üzerinde Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik 2. İdari Mahkemeye dava açmıştı. Yaklaşık bir yıl süren dava sürecinin sonucunda, idari mahkeme Devir Tasfiye Komisyonu’nun il özel idaresine ait araçların paylaşımını iptal etti. Valilik bünyesinde yeniden bir komisyon oluşturularak, araçların dağılımı yeniden yapıldı. Yapılan yeni dağılımla Şehzadeler Belediyesi 1 milyon 850 bin TL değerinde toplam 16 aracın sahibi oldu.
“HAKKANİYETTEN UZAK DAĞITIM YAPILDI”
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Ulus Kotluca, idare mahkemenin olumlu kararıyla belediye olarak yaşadıkları araç sıkıntısının ciddi anlamda azalacağını söyledi. Sıfırdan bir belediye kurduklarına dikkat çeken Başkan Yardımcısı Kotluca, “30 Mart yerel seçimlerinin ardından göreve başladığımızda binamız, aracımız, personelimiz yoktu. Kaymakamlığın ikinci katında iki odada hizmet vermeye başladık. Bugün geldiğimiz noktada hizmet verebilen bir belediyeye sahibiz. Fakat eksikliklerimiz nedeniyle çok büyük sıkıntılar yaşadık. Valilik bünyesinde kurulan Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu adaletsiz ve hakkaniyetten uzak dağıtımlar yaptı. Biz de bu konuda gerekli hukuki süreçleri başlattık.“ dedi.
YENİ KOMİSYON KURULDU
Manisa İl Özel İdaresine ait araçların devriyle ilgili komisyon kararının iptaline ilişkin davanın sonuçlandığını belirten Kotluca, “Ova yollarına hizmet vereceğiz ancak il özel idaresi araçlarının tamamı büyükşehir belediyesine verilmiş. Biz de Manisa İl Özel İdaresi’ne ait 268 taşıtın çeşitli kurumlar arasında paylaştırıldığı, söz konusu paylaştırmada belediyemize herhangi bir araç tahsisi yapılmadığı yönünde dava açtık. Açtığımız davalardan ilki sonuçlandı. Eşitlik ve hakkaniyet ilkelerinin gözetilmediği sonucuna varılarak, yeniden bir komisyon kurulmasına karar verildi. Yeni komisyonun kararına göre belediyemize 1 milyon 850 bin TL değerinde toplam 16 araç devri yapılmasına karar verildi. Araçlarımızı en kısa sürede teslim alıp, hizmetimize daha güçlü olarak devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
“BİNA DAĞITIMLARIYLA İLGİLİ MAHKEME SÜRECİ DEVAM EDİYOR”
Kotluca Devir Tasfiye Komisyonu’nun binaların dağıtımında da adaletsiz kararlar verdiğini belirterek, “Maalesef ilçe belediyemizin hizmet birimi olabilecek tüm taşınmazlar, Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne verilmiştir. Bu nedenle 18 birimimizin tamamında kiracıyız. Kendimize ait bir mülkümüz bulunmamaktadır. Bu konuda ki hukuki süreç devam ediyor. Ben inanıyorum ki yüce mahkeme bu konudaki haksızlıklara da dur diyecek. 165 bin vatandaşımıza hizmet edecek bir belediyeye bir tane bile bina verilmemesi noktasındaki hatanın mahkeme kararıyla düzeltileceğine inanıyoruz” dedi.
1 MİLYON 850 BİN TL DEĞERİNDE 16 ARAÇ DEVREDİLDİ
Şehzadeler Belediyesi’ne Mahkeme kararı ile devredilen araç listesi şu şekilde sıralanıyor; 2007 ve 2002 model 2 adet çift kabin kamyonet, 2000 ve 1999 model 2 adet su tankeri, 1999 ve 98 model 4 adet D. Kamyon, 1998 model asfalt bakım aracı, 1986 ve 2011 model iki adet grayder, 1986 model dozer, 2000 ve 2010 model 2 adet model lastikli tekerlekli yükleyici 2007 ve 2010 model 2 adet yama silindiri, 2005 model toprak silindiri.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Şehzadeler Belediyesi’nin Hukuk Zaferi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Temmuz 2015 tarihinde saat 14 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Şehzadeler Belediyesi’nin Hukuk Zaferi haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

20 Mart 2018, Salı
 • İmsak
  05:46
 • Guneş
  07:08
 • Öğle
  13:24
 • İkindi
  16:48
 • Akşam
  19:28
 • Yatsı
  20:45
Sayfa Başı