Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şehzadebaşı metro istasyonu değişiyor

  Hürriyet Haber
  13 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 13 Eylül 2000 - 00:01

  Tarihi Yarımada'da metro inşaatında şu anda Koska ve Vefa Caddeleri'nde açılan tahliye kanallarından iki yöne doğru 40 metre derinlikte tünel açılmakta.

  Ancak Şehzadebaşı istasyonu projesinde değişiklik yapıldı. Arkeolojik buluntularla tek karşılaşma riskinin Şehzadebaşı istasyonunda olduğunu söyleyen Çodur, değişikliği bunun için yaptıklarını söylüyor.

  Şehzadebaşı istasyonunun platform katı 128 metreye 48 metre, yani 6 bin 144 metrekarelik bir alan.

  İlk projede 40 metreden yeryüzüne ulaşana kadar bu büyüklükte iki ara kat daha yapılması planlanıyordu. Yeryüzünden 46 metre derinliğe kadar aynen kazılarak yapılması planlanan proje tarihi dokuya çok fazla zarar vereceği için eleştiriliyordu.

  Çodur tarafından hazırlatılan yeni projede ise ara katlar iptal ediliyor. Bunun yerine Moskova Metrosu'nda olduğu gibi yürüyen merdivenlerle alttaki metro platformundan bir yeryüzüne ulaşılması planlanıyor. Çodur'a göre bu proje bir öncekine göre tarihe çok daha az zarar verecek:

  ‘‘Göreve geldiğimde arkadaşlarıma bunu yapamayız dedim. Aşağıda sadece derindeki tüneli, havalandırma bacalarını ve merdivenleri yapabiliriz, bu kadar risk alalım dedim. Onu da arkeolojik sondajla yapalım, merdivenleri en az arkeolojik eser çıkması mümkün yerlerden doğrudan platformlara indirelim dedim. Yürüyen merdiven uzunluğu bizi korkutmuştu. Moskova Metrosu'na gidip gördük. Adamlar 120 metrelik yürüyen merdiven yapmış ve doğrudan platforma iniliyor. Olabileceğini gördük.’’

  Çodur merdiven ve havalandırma boşluklarının yapılması sırasında Müzeler Müdürlüğü'nden bir görevlinin bulunacağını söylüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı