Ege Haberleri

  Şehrini kur ilkokul arkadaşına bina sat

  Mete Tamer OMUR / HÜRRİYET
  28.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmirli genç girişimci Onur Karcı, sosyal ağlar üzerinden erişilen ‘sosyal oyunlar’ geliştirdi. 2010’da İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans Programı kapsamında bitirme tezini “Facebook ve Sosyal Oyunlar” üzerine hazırlayan Karcı’nın geliştirdiği şehir planlama ve emlakçılık oyunu Townster, Facebook üzerinden yayına başladı.

  Townster, oyuncuların kendi şehirlerini kurup kira toplayarak ya da arkadaşlarının şehirlerinden bina satın alarak emlak kralı olma imkanı tanıyor.
  2006’da İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra farklı kurumlarda çalıştığını aktaran Onur Karcı, 2009’da da Türkiye’nin ilk sosyal oyun şirketlerinden biri olan Gamester’ın kurucu ortağı olduğunu belirtti. Türkiye’de oyun sektörüne farklı ve taze bir bakış getirmek için Gamester’ı kurduklarını aktaran Karcı, sosyal etkileşim, oynanabilirlik ve eğlence odaklı, browser üzerinden oynanabilen, sosyal ağlar üzerinden erişilen sosyal oyunlar geliştirdiklerini dile getirdi, şunları söyledi:

  Townster Facebook’ta

  “İş modeli olarak sosyal etkileşimin ve arkadaşlarla oyun deneyiminin ön planda olduğu, oyuncuların satın almak ya da üyelik bedeli ödemek zorunda olmadığı, oyundaki ilerleyişi hızlandırmak ya da oyundaki özel öğeleri satın almak için mikro ödemelerin kullanıldığı yeni iş modelini baz alıyoruz. Son kullanıcıya hitap eden bir yapılanmayla yola çıktık. 8 kişilik bir ekiple, online oyun piyasasının yükselen trendlerinden ‘sosyal oyun’ kavramının Türkiye’deki ilk örneklerinden biri olan Townster’ı ekim ayında Facebook’ta yayına aldık.”

  Çok özel binalar

  Townster’ın Gamester olarak geliştirdikleri ikinci oyun olduğunu dile getiren Onur Karcı, oyunun online piyasasının yükselen trendlerinden “sosyal oyun” kavramının Türkiye’deki ilk örneklerinden biri olduğunu kaydetti. Karcı, “Tamamen Türkçe olan Townster oyununda, odrum ve Safranbolu evlerinin yanı sıra, kebapçı, nargile evi, simitçi, Osmanlı Konağı ve Anıtkabir gibi yerel, kültürel ve tarihi binalar da bulunuyor” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı