« Hürriyet.com.tr

Şehrin ortasında çiftlik kurdular

Hürriyet Haber
X

Ulus'da açılan City Farm'da (Şehir Çiftliği) ürünler yüzde 100 doğal. Denizel ailesi organik tarımla Cumhuriyet Köyü'nde tanışmış.

Karen Ardete Denizel güzel sanatlar, Murat Denizel ise işletme mezunu. Her zaman doğaya düşkün olan çift 1997'de şehri terketmeye karar vermiş. Üç çocuklarıyla Polonezköy'ün kuzeyindeki Cumhuriyet Köyü'ne yerleşmişler.

Yemyeşil bir ovanın ortasına ofislerini kurmuşlar, yakın bir yere de evlerini. Emlakçılığa başlayan Denizel çifti, bir yandan da bahçede sebze-meyve yetiştirmeye koyulmuş. İşte bu uğraş, onları organik tarıma, yani içinde kendisinden başka hiç bir katkı bulunmayan ürünlerle tanıştırmış.

Şehirde doğal ürünlere talep artınca, City Farm'ı kurmuşlar.

18. yüzyıla dönüş

City Farm üç hafta önce Ulus Mahallesi'nde açıldı. Mağazadaki ürünler Ege, Akdeniz ve İstanbul civarındaki köylerde üretiliyor, Anadoluhisarı'ndaki merkezde paketleniyor ve Ulus'daki mağazaya ulaşıyor.

Denizel çifti, tek amaçlarının sağlıklı, temiz ve doğal ürünler yemek ve satmak olduğunu anlatıyor. Murat Denizel, ‘‘Organik tarımı Türkiye'de yaygınlaştırmak için elimizden geleni yapacağız’’ diyor. ‘‘Biz mağazamızda buharlı makinadan önce insanlar ne yiyorsa onları satıyoruz. Ama sadece satış yapmak değil amacımız, insanlara doğal ürünle doğal olmayan arasında seçme şansını sunmak.’’

Karen Ardete Denizel ise mağazalarının ‘‘dünya yani insan standartında’’ olduğunu ve ilaçsız ürünler yemenin herkesin hakkı olduğunu savunuyor.

Pizza yerine mercimek!

Denizel çiftine herkes ‘‘Neden dükkanınızın adını City Farm, yani Şehir Çiftliği koydunuz? Niçin daha geleneksel bir isim seçmediniz?’’ diye sormuş. İşte cevabı: ‘‘Amacımız insanları uyarmak, bilinçlendirmek. İsmi Türkçe olsa vermek istediğimiz mesajı veremezdik. Herkes mağazanın yabancı birileri tarafından açıldığını sanıyor ve öğrendiklerinde çok şaşırıyor.’’

Küçük Denizeller 14-17 yaşlarında üç kardeş. Daha da küçükken gittikleri Cumhuriyet Köyü büyüyünceye kadar onlara çok eğlenceli gelmiş, ama eğitimleri devreye girince şehre geri dönmek onlar için kaçınılmaz olmuş. Üçü de anne ve babaları gibi organik ürünler ve sağlıklı beslenme konusunda çok bilinçli. Pizza yerine sarı mercimek yemeğini tercih edecek kadar!

Ambalajı bile vitaminli

City Farm'daki 800 ürünün içinde neler yok ki: Ekmek, zeytin, zeytinyağı, köy mantısı, soya mamulleri, taze filizler, ev reçelleri, aromatik yağlar, kuru yemişler, kırtasiye ürünleri, ev tekstil ürünleri, saklama kapları... Satılan kaplar mineralli olduğu için her yemek yenişinde sürekli vitamin alınıyor. Ürünlerin tadına, üzerinde bir köy evinin maketi bulunan masada bakabiliyorsunuz. Fiyatlar 600 bin ile 40 milyon lira arasında. Marketlere göre yüzde 15 pahalı. Denizel çifti bu farkın doktora verilecek paranın karşılığı olduğunu söylüyor!

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Ege'nin huzurlu noktası: Seferihisar
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
48 saatte Akyaka'yı keşfedin!
YollardaYollarda
Yolunuzu İzlanda’ya düşürmek için 10 sebep!
YollardaYollarda
Rotanızda İtalya varsa, gitmeden önce biraz İtalya şakasına ne dersiniz?
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
48 saatte Bangkok'u keşfedin!
YollardaYollarda
Uçak kalkarken ve inerken telefonumuzu neden kapatmalıyız?