"Melda Narmanlı Çimen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melda Narmanlı Çimen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melda Narmanlı Çimen

Şehrin oksijeni parklardır

Parklar, botanik bahçeleri ve peyzaj tasarımı yalnızca yeni emlak projelerinin değil; şehirlerin de atardamarı.

Bu hafta dünyada buluşma noktası yaratabilmiş kent parklarına bir göz atıp ilham alalım istedim.

Phoenix Park, Dublin

707 hektarlık bir rekreasyon alanı olarak tasarlanan bu parkta tarihi ve dini anıtlar ve eski bir kale bulunuyor. Yaklaşık üçte birini ormanlık alanlar kaplıyor. Serbestçe dolaşan geyiklere de rastlayabilirsiniz. Dublin hayvanat bahçesi de bu parkın içinde bulunuyor.

Keukenhof Gardens, Hollanda

15. yüzyılda avlanma bölgesi olarak kullanılan Keukenhof, bugün dünyanın en güzel çiçek bahçelerinden biri. 32 hektarlık alana yayılan çiçek tarlalarına ilave olarak yılda 30 farklı çiçek festivali düzenleniyor. Keukenhof’u gezmek için yürümek ve kanalların içinde botla gezmek dışında yeni bir seçeneğiniz daha var: Çift motorlu DC-3’ler ile 450 metre yükseklikte uçmak!

Hyde Park, Londra

Eğer gününüzü gerçek bir Londralı gibi geçirmek isterseniz şehirde gidebileceğiniz tam 8 kraliyet parkı ve yüzlerce küçük park ve bahçe var; ancak bunların en ünlüsü ve büyüğü tabii ki Hyde Park. 142 hektarlık yeşil alan içinde ata, bisiklete, bota binebilir, paten kayabilir, konser dinleyebilirsiniz.

Gardens by the Bay, Singapur

Süper ağaçları, dev seraları, asma yolları, temalı bahçeleri, ışık oyunları ve gölleriyle şimdiden Singapur’un ulusal sembollerinden biri haline gelen
Gardens by the Bay’e ister Avatar filminin dünyadaki karşılığı, ister tabiatın Disneyland’ı diyebilirsiniz. Antarktika hariç, dünyanın her yerinden, toplam 700 bin çeşit bitki barındırıyor.

Ueno Park, Tokyo

Dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan Tokyo’da kent sakinlerinin nefes alabildiği en önemli alanlardan biri olan Ueno Park’ın içinde pek çok müze var. Ayrıca her yıl bahar ayında, Japon kültüründe önemli yeri olan kiraz çiçeklerinin açışı da bu
parkta kutlanıyor. Pek çok farklı türde kuş ve ördek de bu parkı mesken tutmuş.

Luxembourg Garden, Paris

Kitabını al-orta havuzun etrafındaki şezlonglara kurul-keyif çat ve sakinleş tipi bir park olan Luxembourg Garden’da mutlaka görmek gereken iki ünlü çeşme var; ünlü olanının ismi Fontaine Medicis. Çocuklar için de eğlence bol: Kukla tiyatroları, at binme yerleri ve oyun alanları bulabilirsiniz.

Stanley Park, Vancouver

Kent merkezinin yerleştiği yarımadanın hemen ucunda, ona bitişik, 4000 dönümlük alanı kaplayan bir yağmur ormanı olan bu parkın içinde yaşı 400’ü, boyu 75 metreyi bulan tam 500 bin ağaç var. Her yıl 8 milyon kişinin kullandığı parkın denize olan kıyısında 20 kilometrelik yürüyüş ve bisiklet yolu bulunuyor. Çevresini küçük trenle gezebilir; içinde ise faytonlarla dolaşabilirsiniz.

Central Park, New York

Her peyzaj mimarı öğrencisinin hayran olduğu Frederick Law Olmsted, bu mesleğin kurucusu da sayılır. New York’taki yüksek binaların arasında bir cennet yaratan Central Park’ı da o tasarlamıştır. 800 m. ene ve 4 km. uzunluğa sahip bu oksijen deposu sığınakta 120 farklı bitki türü, 26 binden fazla ağaç, 215 kuş türü ve 130 hayvan türü yaşıyor.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI