Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şehitliği sattılar

  Hürriyet Haber
  09 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 09 Eylül 1998 - 00:01

  Türk Şehitleri İmar Vakfı yöneticileri aleyhine, ‘‘şehitliği sattıkları’’ iddiasıyla dava açıldı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın suç duyurusu üzerine açılan davada, savcı sanıkların 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını istedi.

  Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Türk Şehitleri İmar Vakfı'nı, Edirnekapı ve Sakızağacı şehitliklerindeki bir çok mezar yerini sattığı iddiasıyla mahkemeye verdi.

  Eyüp 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde önceki gün görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan sanıklar, Ahmet Nail Helvacıoğlu, Beysan Keyder, Ali Şakir Ağaroğlu, Süleyman Yekta Akyol, Mustafa Fikret Davaz, Reyhan Alparslan, Erdoğan Fındıkoğlu katıldı. Eyüp Cumhuriyet Savcısı Süleyman Tomrukçu'nun hazırladığı iddianamede Edirnekapı ve Sakızağacı şehitliklerinin imarı ve yönetimi için kurulan Türk Şehitleri İmar Vakfı yönetim Kurulu üyeleri olan sanıkların, bağış adı altında, şaibeli şekilde şehitlik arsasını sivil vatandaşlara sattıkları öne sürüldü. İddianamede mezar yerlerini alan kişilerin, ölen yakınlarını bu şehitliklere gömdükleri ifade edildi. Şehitlik olarak kullanılan yerlerin aile mezarlığına dönüştürüldüğü de belirtilen iddianamede, sanıkların şehitlerin mezar taşlarını yerinden söktükleri öne sürüldü. Kara Kuvetleri Komutanlığı 3. Kolordu Komutanlığı'nın suç duyurusundan sonra harekete geçen Savcı Süleyman Tomrukçu, ‘‘Sanık vakıf yöneticilerinin, Şehitliklerin kuruluş amacının dışında orjinal mezar taşlarında değişiklikler ve tahribatlar yaptıkları tesbit edildi. Şehitlik, vakıf yöneticilerinin sorumsuzluğu nedeniyle sivil mezarlığa dönüştü. Hatta kimi vatandaşlar uygunsuz şekilde aldığı mezar yerlerine ölülerini defnedemedi. Bunların da 3. Kolordu Komutanlığına şikâyette bulunduları anlaşıldı’’ dedi.

  VAKFA GELİR İÇİN

  Duruşmada yazılı savunma yapan sanıklar, suçlamaları reddederken şehitliğe ait mezar yerlerini sivil vatandaşlara sattıklarını itiraf ettiler. Sanıklar yazılı savunmalarında ‘‘Bizler hiç bir şekilde şahsi menfaat güderek vakıf arazisini satmadık. Ancak bir kısım yerleri vakfa gelir elde etmek için sivil vatandaşlara bağış karşılığında sattığımız doğrudur. Dün bize yaptığımız hizmetler nedeniyle plaket verenlerin bizi dolandırıcı olmakla suçlamasını bir türlü anlayamadık’’ dediler. Mahkeme, vakıfın sivil vatandaşlara sattığı mezar yerilerine defin işleminin durdurulmasına karar verdi. Mahkeme bu kararı Milli Savunma Bakanlığı İstanbul İnşaat Emlak Başkanlığını'nın isteği üzerine aldı. Sanıkların vareste tutulma isteklerini kabul eden mahkeme başkanı, duruşmayı erteledi.

  Savcı, sanık vakıf yöneticilerinin, 'Görevini kötüye kullanmak' ve 'Dolandırıcılık' suçlarından TCK'nın 240/1 ve 503-522. maddelerinden 2 yıldan 6 yıla kadar hapislerini istedi. Savcı, ayrıca Dernekler Yasası'na muhalefetten de yargılanmalarını talep etti.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı