Ege Haberleri

EGE

  Şehitlerimize koştuk

  Taylan YILDIRIM / İZMİR, (DHA)
  24 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 23 Ekim 2011 - 20:30

  Hakkari’nin Çukurca İlçesi’ndeki son terör saldırısında 24 askerin şehit olmasıyla birlikte teröre karşı tüm Türkiye’de artan tepki, İzmir’de de on binlerce kişiyi sokağa döktü.

  Gündoğdu Meydanı’nda bugün saat 13.00’te başlayacağı duyurulan miting için vatandaşlar saat 11.00’den itibaren gelmeye başladı.

  Terörü protesto eden vatandaşlar alana Alsancak Limanı, Gündoğdu Meydanı girişi ve Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan güvenlik kapılarından geçerek girdi. İzmir Şehit Aileleri Derneği ve destek veren diğer derneklerin öncülüğündeki mitinge, çok sayıda sivil toplum örgütü, siyasi parti ve belediyelerden de destek geldi. Alana Türk Bayraklarıyla girenlerin sayısı 60 bini buldu. Vatandaşlar, hep bir ağızdan terörü lanetlerken, “Hepimiz askeriz, PKK’ya yeteriz” “Askere uzanan eller kırılsın” “Kahrolsun PKK” “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganları attı. Bir grubun alana, son saldırıda şehit olan askerlerin isimlerinin yazıldığı büyük bez pankartlarla girmesi, alanı dolduran 7’den 70’e herkesten alkış aldı. Bu sırada eyleme katılanlardan bazılarının gözyaşı döktüğü görüldü.

  YETER SÖZ ŞEHİTLERİN

  Terör saldırılarını protesto etmek için düzenlenen “Yeter Söz Şehitlerin” mitinginde tertip komitesi adına konuşan Hızır Murtezaoğlu, “Ordumuzun ve milletimizin moralinin yükseltilmesi, milli birlik ve beraberliğin sağlanması adına yasal düzenleme yapılarak, askerden siyasetciye, doğudan batıya güncel davalarda tutuksuz yargılamanın acil sağlanması için yapılacak bu yasal düzenlemenin arkasından duracağımızı ilan ediyoruz” dedi. İzmir Şehit Aileleri Derneği Başkanı Yavuz Alphan ise, “Niye bu kadar duyarsız olduk. Bu vatan sizin. Bir karış verecek toprağımız yok. Birlik ve beraberlik içerisinde olursak düşmanımıza korku veririz. Bizi bölmek istiyorlar. O Meclis elini taşın altına koysun. Bitiremiyorlarsa aldıkları para haram olsun” dedi.

  BDP’de 2 bin kişi

  Gündoğdu Meydanı’ndaki mitingden ayrılan gruplardan yaklaşık 2 bin kişi Basmane semtindeki, Hürriyet Bulvarı’nda bulunan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İzmir İl Başkanlığı önüne geldi. Burada olası tepkilere karşı önlem alan çevik kuvvet ekipleri, binaya Türk bayrağı çekmek istedikleri ileri sürülen grubu yaklaştırmadı. Polis, takviye gelen ekiplerle birlikte, binaya çıkan bütün sokakları kapattı. Kalabalık binanın camlarını kırıp, iş hanının kapısına bayrak astıktan sonradağıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı