Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şehitlere ayıp sona eriyor

  Hürriyet Haber
  30 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 30 Nisan 1998 - 00:01

  253 bin şehidin anısına yaptırılan, ancak tasarruf tedbirleri bahanesiyle yarım bırakılan Çanakkale Şehitleri Abidesi'nin bitirilmesi için yeniden start verildi. Abide için İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın 150 milyarlık fon sağlayacağını belirten Kültür Bakanı İstemihan Talay, ‘‘Proje 200 milyar liraya tamamlanacak’’ dedi.

  Uzun yıllardır unutulan Çanakkale Şehitleri Abidesi'ni Arena'nın kamuoyu dikkatine getirmesinin ardından, Kültür Bakanı İstemihan Talay, projenin bitirilmesi için girişim başlattı. Açılan proje yarışması sonucu start verilen abide, mali yetersizlikler nedeniyle yarım kalmıştı. Talay, bu utanç yüklü ayıbı sona erdirmek ve şehitlerin anısına duyulan saygının gereği olarak abideyi bitirme kararı aldı. Talay'ın girişimiyle İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, 1992 yılında başlatılan proje için 150 milyar liralık bir fon sağlama kararı aldı. 253 bin şehidin yattığı topraklarda gerçekleştirilen abideye, aradan geçen yılların ardından nihayet son nokta konulmuş olacak. Talay, Çanakkale Zaferi'nin aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı bir zafer olduğuna dikkat çekti şöyle dedi: ‘‘Çanakkale, Atatürk'ün kahramanlıkları ile bütünleşen bir zafer. Burada yapılan abide, maalesef yarım bırakılmış ve eksiklikleri tamamlanmamıştı. Arena yönetimi ve sayın Uğur Dündar bu konu üzerinde geçmişte zaman zaman durmuş, ancak bir çözüm üretilmemiş. Biz bakanlık olarak konu üzerinde hassasiyetle durma kararına vardık. Bu konuda girişim başlatarak konuyu önemle ele aldık.’’ Abide için yeniden bir proje hazırlandığını belirten Talay, ‘‘Aldığım bilgiye göre projenin tamamlanması 200 milyarın üstünde bir rakama çıkıyor’’ diye konuştu. Talay, abide için kullanılacak granit yontu ve rölyeflerin de oldukça ‘‘zahmetli ve pahalı işlemler’’ arasında yer aldığını belirtti. Talay, ‘‘En büyük problemimiz zaman. Bu nedenle abidenin biten bölümlerini dönem dönem açmayı hedefliyoruz. İlk gerçekleştirilecek katkıyı 29 Ekim'e yetiştirmeyi planlıyoruz’’ dedi. Başlatılan girişime İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın katkı sağladığına dikkat çeken Talay, ‘‘Önümüzdeki günlerde abide için yerinde bir inceleme yapacağız. Bu inceleme için abidenin hazırlanmasında görev alan kişilerin yanında, diğer sanatçılar, Arena ve Borsa yetkilileri ile görüşerek bazı saptamalarda bulunacağız’’ diye konuştu. Abidede çalışmalara kısa bir süre içinde başlayacağını belirten Talay, şunları söyledi: ‘‘Abidedeki çalışma çok detaylı ve hassas işleri içerdiği için bitimi konusunda kesin bir süre veremiyoruz. Ancak Cumhuriyetimizin 75. yılında bu coşkuyu kutlarken, Atatürk ve aziz şehitlerimizin anısına yapılan anıtın daha güzel ve görkemli hale getirilmesi ülkemizin gurur kaynağı olacaktır.’’ Tasarruf önlemleri ve ödenek yetersizliği nedeniyle bekletilen proje, 38 yıl sonra Talay'ın gişimi ile sonuçlandırılmış olacak.

  Yarım kalmıştı

  Çanakkale Şehitleri Abidesi 1960 yılında Gelibolu Yarımadası'nda halktan toplanan paralarla yaptırıldı. Prof. Doğan Erginbaş'ın eksik kalan 42 metre yükseliğinde çalışması, yeni girişimlerin ardından sonuçlanma noktasına geldi. Kültür Bakanlığı, 1996 yılında açtığı bir yarışma ile Türk heykeltraşları arasından Doç. Ferit Özşen'in granit yüzeye dört rölyef işlemesini kararlaştırdı. Granit yüzeye işlenecek rölyefler, ‘‘Çanakkale Deniz Savaşları’’, ‘‘Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal ve Mehmetçikleri’’, ‘‘Çanakkale Kara Savaşlarında Türk Topçusu’’, ‘‘Barış ve Dostluk’’ isimli bölümlerden oluşacak.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı