Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şehitler gelsin de daha fazla bağırın

  ANKARA
  14 Kasım 2009 - 00:56Son Güncelleme : 14 Kasım 2009 - 00:56

  Başbakan Tayyip Erdoğan, TBMM’deki açılım görüşmesi sırasında “Şehitler gelsin ve daha fazla bağıralım diyorsunuz” diyerek CHP ve MHP’yi daha fazla şehit cenazesi gelmesini istemekle suçladı.

  MECLİSTEN FOTOĞRAFLAR - GALERİ

  MECLİS'TE PROTESTO GİRİŞİMİ - WEB TV

  MECLİS'TEKİ PROTESTO FOTOĞRAFLARI


  İŞTE AÇILIM LİSTESİ - İLGİLİ HABER

  DİYARBAKIR DEMOKRATİK AÇILIMI BÖYLE İZLEDİ  

  İşte konuşmaların tam metni


  “Gün bağırıp çağırma değil, büyük düşünme, ölümlere çare bulma günüdür” diyen Erdoğan, “Bu, Türkiye için milat, yeni başlangıç kabul edilmeli” dedi ve şunları söyledi:

  89 yıl öncenin gerisine düşülemez

  Bu ülkenin bütün renklerini, kokuların, nefesini top yekün içinde barındırmış, cumhuriyeti kuran bütün unsarları çatısı altında birleştirmiş bu Meclis, 89 yıl öncesinin gerisine düşemez. Her meselenin özgürce, cesaretle millet adına konuşulduğu, edeple, karşılıklı saygı ile ele alındığı Meclis, bugünkü Meclis için bir model, ilham kaynağı olmak zorundadır.

  Mustafa Kemal, kin tutmadı

  Bu ülkeyi istiklaline kavuşturan Gazi Mustafa Kemal, cumhuriyetin ardından savaştığı ülkelerle dipolamatik ilişkileri geliştirmenin gayreti içinde olmuş, kin tutmamış, husumet beslememiş, ülkenin etrafına duvarlar örmemiş, ülkenin ufukunu daraltmamıştır. Meselelere hissi yaklaşanlar, kin ve nefret duygularıyla telaffuz edenler, cumhuriyetin kurucusuna ve kuruluş ilkelerine de ihanet ederler. Bu anlayış Atatürk’ün diplomatik anlayışına da karşı çıkar ayak diretirdi. Cumhuriyet o zaman ne kadar büyük düşündüyse bugün de o kadar büyük düşünmek zorundadır. Bizler, küçük meselelere takılıp kalamayız.

  Demokrasi panzehirdir

  Demokrasiden, kimsenin korkusu olamaz. Demokrasi bu ülkeyi bozmaz merak etmeyin, tam tersine birleştirir bütünleştirir, kardeşliğimizi daha da pekiştirir. Demokrasi korkuların pazarı değil panzehiridir. Projeden kastımız, sorunların minimize olduğu Türkiye’dir.

  Mevcut statüko çözmez

  25 yıldır devam eden teröre, tutucu statüko anlayışıyla çözüm geliştiremeyiz. Ülkemize menfaati varsa devam ettirelim, ama yok, daha büyük tehlikelere, risklere sokacak olan bir statükoyu benimsemek ne aklen, ne mantıken, ne vicdanen mümkündür. Terör, sadece güvenlik güçleriyle çözülebilecek bir sorun değildir. Psikolojik, sosyolojik, diplomatik, ekonomik boyutları var. Bu Meclis, Şırnak’taki asker oğlunu bekleyen Ayşe Hanıma da yıllardır oğlundan haber alamayan Fatma Hanıma da bir şeyler söylemek zorunda. Bebekler, gençler yakınlarının acısını büyüterek, intikam duygularını kabartarak büyümemeli.

  Ölümlere çare bulma günü

  Gün bağırıp çağırma günü değildir. Gün, sesi en yüksek çıkanın rantı toplayacağı gün de değildir. Gün, oy kaygısıyla koltuk sevdasıyla ülkenin acıya terkedileceği gün hiç değildir. Gün, büyük düşünme, ortaya vizyon koyma günüdür. Gün, hamaset, tahrik dolu nutuklar atma değil, ölümlere çare bulma günüdür. Her bir vatandaşım kendini ötekinin yerine koyup düşünsün, samimi bir vicdan muhasebesi yapsın.

  Sizin hiç yavrunuz öldü mü

  Sizlerin hiç köyünüz boşaltıldı mı, yaylalarınız yasak bölge ilan edildi mi, gece yarısı camileriniz teröristlerce basılıp yakınlarınız öldürüldü mü, sizden haraç toplandı mı, yollarınıza mayın döşendi mi, analar ağlayacak diyenlere sesleniyorum, sizin hiç yavrunuz öldü mü. (CHP’li Onur Öymen’i kastederek) Dersim’de olanları savunanları ben insanlık noktasında nasibini almamış olarak değerlendiriyorum.

  Bizi test edecek kalitede değilsiniz

  Kürsüde Bahçeli’nin AK Parti’yi terör örgütü ile el ele kol kola benzetmesini çok sakil buluyorum. Buna içinden kendisi de inanmıyor, ama nemalanıyor, mesele bu. (Muhalefet sıralarından laf atılması üzerine) Siz bu ülkenin kutsalları konusunda bizi test edemezsiniz, onu edecek kalite ve vasıfta değilsiniz.

  Rant kapısı kapanacak

  Bölünmekten, ihanetten bahsetmek, bir hayal ürünü olarak bunları gündeme getirmek vatanseverlik de olamaz, milliyetçilik de. Bu açılımın ardından rant kapıları kapanacak istismarcılar var. Şiddet üzerinden siyaset yapanlar var, onlar bu sürece karşı çıkıyor. Hatta ‘şehitler gelsin de biraz daha fazla bağıralım’ diyenler var. Bu açılıma, içeriğini bilmediği için karşı çıkanlar var, onları bilgilendirmek boynumuzun borcudur.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı