Ege Haberleri

EGE

  Şehitler Caddesi'nde şimdi de hat krizi

  Hürriyet Haber
  22 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 22 Eylül 2000 - 00:01

  İZMİR Şehitler Caddesi'ni dört aylık çalışma sonunda tamamlayan İZBETON Genel Müdürü Hüsamettin Ender, AYKOME toplantılarına altyapı yatırımcı kurumlarının hepsinin katıldığı belirterek, ‘‘Sağır Sultan bile Şehitler Caddesi'nde altyapı ve asfaltlama yaptığımızı duydu’’ dedi. Ender, Nisan ayında Şehitler Caddesi'yle ilgili kazı için kararı aldıklarını ve TEDAŞ TELEKOM, İZSU gibi kuruluşların bu toplantılarda temsilci bulundurduğunu belirtti. Bu süreç içinde diğer kuruluşlarında kendi çalışmalarını bitirmesi gerektiğini vurgulayan Ender, ‘‘TEDAŞ'ın kendi iş programına göre geçerli nedenleri olabilir’’ dedi.

  Koordinasyon yok

  AYKOME'nin hiç kimsenin keyfine göre kazı yapmaması için kurulduğunu, eskiden bu koordinasyonun olmadığını söyleyen Ender, bazı semtlerde asfaltlama sonrası İZSU, TELEKOM ve TEDAŞ'ın kazı yapmak istemesinden yakındı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, bir çok sorunu aşarak gerçekleştirdikleri Şehitler Caddesi'nin örnek bir çalışma olduğunu belirterek, ‘‘TEDAŞ bugüne kadar niye bu çalışmayı yapmamış? Akılları neredeydi? Özel asfaltlama yaptığımız caddeyi, bir ay sonra kazmak nerede görülmüş? Ben bu kazıyı yaptırtmam’’ dedi. AYKOME'nin en iyi İzmir'de işlediğini vurgulayan Piriştina, TEDAŞ Bölge Müdürü Bülent Uzun'un konuyu çözeceğine inandığını belirtti.

  Alternatif arayışı

  ŞEHİTLER Caddesi krizine TEDAŞ Ölge Müdürlüğü'ne yeni atanan Bülent Ülkü el koydu. Ülkü, ihalesi yapılan çaılşmayı durdurduğunu açıkladı. Belediye'nin yeni açtığı caddeden geçmesi planlanan trafolar arası enerji ring hattı bağlantısı için alternatif çözüm arayışına girdiklerini söyleyen Ülkü, ‘‘Hattı geçirmek için alternatif güzergah aramaya başladık. Alsancak Migros'tan Atatürk Stadı yönüne giden hattı, Şehitler'in çevresinden geçmeye çalışacağız’’dedi. Ülkü, bu çalışmayı mutlaka yapmak zorunda olduklarını, aksi takdirde arızalara vaktinde müdahale edilemeyceği için kış aylarının İzmir'de rahat geçmeyeceğini söyledi.

  Gece gündüz kazı

  UKOME, kanal şabekesi ve tren rayları yenileme, elektrik hattı döşeme çalışmaları için kent içinde pek çok cadde ve sokağın kazılmasına izin verdi. Yaklaşık iki ay sürecek çalışmalar kapsamında Tepecik'te TCDD'nin yapımı süren sinyalizasyon - elektrifikasyon projesi için altı şeritli Gaziler Caddesi'nin Kemer İstasyonu önünde üç şerit trafiğe kapanacak.

  TEDAŞ, 10.5 kilovatlık enerji hattı döşemesi için Fuar'ın çevresindeki sokakları kazacak. Kordon'un trafiğe açılmasından sonra Cumhuriyet Bulvarı'nın 1453 sokak ile Cumhuriyet Meydanı arasında kalan kesimi trafiğe kapatılacak. Trafik Birinci Kordon'a yönlendirilecek. Şair Eşref, Gaziosmanpaşa, Talat Paşa ve Hürriyet Bulvarı'na dikey geçişler 20 gün süreyle yalnızca gece çalışması yapılarak tamamlanacak. Büyük Kanal çalışması için Gazi Bulvarı'nın Basmane tarafından sol şeridi trafiği engellemeyecek şekilde kazılacak. Konak 5714 / 1 sokak beş gün süreyle trafiğe kapatılacak. Hürriyet Bulvarı'nın Cumhuriyet Meydanı'na gidiş yönünde kaldırım üzerinde bir hafta kazı çalışması yapılacak. Gazi Osman Paşa Bulvarı'nın katlı otopark arasında kalan kesiminde çalışma nedeniyle Bayramyeri'nden Çankaya yönüne gidişte tek şerit kademeli olarak dört gün trafiğe kapatılacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı