ÇANAKKALE HABERLERİ

Şehitler Abidesi bir araya getirdi

DHA
29.03.2016 - 15:01Son Güncelleme :
DHA

ÇANAKKALE Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda, Çağdaş Gençlik Geleneksel Çanakkale Şehitler Abidesi Buluşması'nın 10'uncusu yapıldı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Merkezi Çanakkale Şubesi ev sahipliğinde ve Çağdaş Gençlik Birimi işbirliğiyle gelenekselleşen 'Çağdaş Gençlik Çanakkale Şehitler Abidesi Buluşması'nın 10'uncusu, Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki Şehitler Abidesi'nde gerçekleşti. Etkinliğe, ÇYDD'nin 40 şubesinin öğrenci ve üyelerinden yaklaşık 1850 kişi katıldı. Etkinlikte gençler, profesyonel rehberler eşliğinde Gelibolu Yarımadası'nda bulunan Şehitlikler ve tarihi yerleri ziyaret ederek bilgilendi. Şehitler Abidesi'ndeki tören alanında ÇYDD öğrencileri ve üyeleri, Türk Bayrağı ve Atatürk posteri açarak, önce çok sevdikleri Atatürk İmzasını, daha sonrasında ise savaşta düşmana karşı dahi, nasıl vicdanlı asil bir milletin gençleri olduklarının en güzel sembollerinden olan 'Mehmetçiğe Derin Saygı Anıtı'nı bedenleriyle gerçekleştirdi. Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşları olmak üzere, ülkenin varlığı ve bütünlüğünü korumak için Çanakkale Savaşında, Kurtuluş Savaşında ve bugün terörle mücadelede can veren tüm şehitler için saygı duruşuna bulunuldu. ÇYDD üyeleri ve Gençleri, İstiklal Marşı okurken, ÇYDD Çanakkale Şubesi Çocuk Kulübü de İşaret Dili ile İstiklal Marşını okudu ve Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi okundu.

Buluşmanın sonunda gençler, okudukları basın bildirisinde, "Atalarımızın kanlarını akıtarak kurduğu ve halen kanımızın aktığı laik ve demokratik Cumhuriyetimizi koruma ve geliştirmeyi kendine ilke edinmiş Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin bünyesinde olduğumuz için gururluyuz ve üzerimizdeki sorumluluğun bilincindeyiz. Ülkemizi aydın, çağdaş ve laik kılmak için var gücümüzle çalışmamız gerektiğini biliyor ve bu doğrultuda ilerliyoruz. Çanakkale destanı gibi bizleri bir arada tutan tarihi değerlerimize sahip çıktıkça, onları andıkça Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi aradığımız kudretin damarlarımızdaki asil kanda mevcut olduğunu görüyoruz" dedi.

Burak GEZEN / ÇANAKKALE, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çanakkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çanakkale ilinden Şehitler Abidesi bir araya getirdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2016 tarihinde saat 15 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Şehitler Abidesi bir araya getirdi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı