Gündem Haberleri

  Şehit Uzman Çavuş Altan Ceyhan toprağa verildi

  Onur BAYRAM- Murat ARISOY- Gökhan KOCAASLAN/SİNANPAŞA (Afyonkarahisar), (DHA)
  22.08.2012 - 17:12 | Son Güncelleme:

  ŞIRNAK’ın Uludere İlçesi’nde, askerleri taşıyan minibüsün şarampole yuvarlanması sonucu şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş 26 yaşındaki Altan Ceyhan, memleketi Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa İlçesi’nde toprağa verildi.

  Şırnak’ın Uludure İlçesi’nde Gülyazı Köyü’ndeki bir programda güvenlik önlemi alacak askerleri taşıyan minibüsün dün şarampole yuvarlanması sonucu 9 asker ve 1 korucu şehit oldu, 10’u asker 11 kişi yaralandı. Kazanın ardından şehit düşen askerlerden Jandarma Uzman Çavuş Altan Ceyhan’ın cenazesi, toprağa verilmek üzere askeri uçakla Afyonkarahisar’a getirildi. Havalimanındaki askeri törenin ardından şehidin cenazesi konvoy eşliğinde Sinanpaşa’daki baba evine götürüldü. Şehidin cenazesi, gözyaşları içinde karşılandı. Şehidin annesi Nurgül Ceyhan ve eşi Hatice Ceyhan, Türk bayrağına sarılı tabut eve getirildiği sırada fenalık geçirdi. Ceyhan’ın tabutuna son kez dokunmak isteyen yakınları, sinir krizi geçirdi. Şehidin oğlu 4 aylık Kemal Altan da yakınları tarafından tabutun yanına götürüldü. Bir süre tabuta dokunan Kemal bebek, daha sonra yakınları tarafından uzaklaştırıldı.

  ŞEHİDİN EŞİNİN ZOR VEDASI / FOTO GALERİ

  BİNLERCE KİŞİ KATILDI

  Şehidin cenazesi, baba evinde helallik alındıktan sonra Paşa Camii’ne götürüldü. Buradaki törene Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar milletvekilleri AK Parti’li Halil Ürün, CHP’li Ahmet Toptaş, MHP’li Kemalettin Yılmaz, Belediye Başkanı AK Parti’li Burhanettin Çoban, askeri erk?n, belediye başkanları, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ve şehidin babası Kemal Ceyhan, annesi Nurgül Ceyhan, eşi Hatice Ceyhan, ağabeyi Hüseyin Ceyhan, kız kardeşi Fatma Cengiz, eniştesi Mehmet Cengiz ve yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Cenaze töreninde sık sık terör örgütü PKK aleyhine slogan atıldı.

  TABUTA SARILDILAR

  Uzman Çavuş Altan Ceyhan’ın cenazesi, öğle namazından sonra kılınan namazın ardından omuzlara alınarak Sinanpaşa Asri Mezarlığı’nda bulunan şehitliğe götürülmek istendi. Ancak bu sırada tabuta sarılan şehidin annesi Nurgül Ceyhan ve eşi Hatice Ceyhan, uzun süre gözyaşı döktü. Acılı anne ve eş, askeri görevliler ile yakınları tarafından sakinleştirildi. Tören boyunca sürekli ağlayan, elindeki bayrağı öpen şehidin eniştesi Mehmet Cengiz’in, "Şehidim, ’Ancak bayrakla gelirim’ diyordun. Sözünü tuttun ve bayrakla geldin" sözleri, tören alanındakileri duygulandırdı.

  TERÖR LANETLENDİ

  Evli ve 1 çocuk babası Altan Ceyhan’ın cenazesi, törenin ardından top arabasına konularak mezarlığa götürüldü. Top arabasının arkasında yürüyen kalabalık, yine slogan atarak teröre lanet yağdırdı. Uzman Çavuş Ceyhan’ın cenazesi, burada gözyaşları arasında toprağa verildi.

  "GELEMEDİM ANACIĞIM"

  Şırnak’ın Uludere İlçesi Gülyazı Köyü’nde, içinde bulunduğu minibüsün devrilmesi sonucu şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Altan Ceyhan’ın Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa İlçesi’nde oturan ailesi acı haberi, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Mehmet Demir ve Belediye Başkanı AK Parti’li Nuri Köse’den aldı. Şehit Jandarma Uzman Çavuş Altan Ceyhan’ın babasının evini dolduran yakınları, acı haberi veren rütbeli askerlere sarılarak "Altan’ın ölmediğini söyle" diye feryat etti. Askerler, aileyi sakinleştirmek için uzun süre uğraştı. Şehit haberini alan Ceyhan ailesinin evi yakınlarıyla dolup taşarken, evin önünde bir ambulans bekletiliyor.

  ÇOBAN BABANIN OĞLU

  Geçimini çiftçilik ve çobanlıkla sağlayan baba Kemal Ceyhan ve annesi Nurgül Ceyhan, aldıkları acı haberle yıkıldı. Ailesine destek olabilmek için uzun yıllar uğraşan şehit 26 yaşındaki Altan Ceyhan girdiği sınav sonucu ’Jandarma Uzman Çavuş’ olarak göreve başladı. Ceyhan, 2 yıl önce akrabası Hatice Ceyhan ile evlendi. 9 aylık ’Kemal’ adlı bir oğlu olan şehit Altan Ceyhan’ın oğlunu doğumdan hemen sonra göremediği, bir süre sonra izin alarak geldiği memleketinden, yanına eşi ve oğlunu da alarak Şırnak’taki görev yerine döndüğü belirtildi.

  FACEBOOK SAYFASINDAKİ NOT

  Şehit Altan Ceyhan’ın, sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki sayfasında son olarak, Ramazan Bayramı’nın ilk günü olan 19 Ağustos Pazar günü Zara’dan ’Bayramdan Bayrama’ türküsünü, "Gelemedim anacığım’ notuyla paylaştığı anlaşıldı.

  Şehit Ceyhan’ın bebeğinin doğumunda, yakınlarının yüklediği fotoğrafların altına da "İzin bile vermediler, çocuğumu bile göremedim" yorumunu yazdığı dikkati çekti.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı