Gündem Haberleri

  Şehit üsteğmen Dilsiz toprağa verildi

  Ali ŞEN- Mustafa İNSAN/MERSİN, (DHA)
  12.01.2011 - 13:44 | Son Güncelleme:

  Askeri helikopterin eğitim uçuşu sırasında Ankara'nın Tuluntaş köyü yakınında düşmesi sonucu şehit olan Üsteğmen Fikri Dilsiz'in cenazesi, Mersin'de düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

  CENAZE TÖRENİNDE ANNESİ YÜREKLERİ DAĞLADI / Foto Galeri

  Dün gece Mersin’e getirilerek Devlet Hastanesi Morgu’na konulan şehit Fikri Dilsiz’in cenazesi, sabah alınarak Muğdat Camii’ne götürüldü. Cenazenin camiye getirilmesiyle Türk Bayrağı’na sarılı tabutun üzerine kapanan ev hanımı anne Zeliha Dilsiz, emekli polis baba Hasan Hüseyin Dilsiz, KKTC’de görev yapan ağabeyi Üsteğmen Aydın Dilsiz, öğretmen kardeşi 25 yaşındaki Mustafa Dilsiz ile yakınları gözyaşlarına boğuldu. Acılı anneyi kadın astsubaylar kollarına girerek teselli etmeye çalıştı.

  Törene Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral İsmail Taylan, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Macit Özcan, 6’ncı Kolordu Komutanı Korgeneral Mehmet Eröz, Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Çobanoğlu, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suha Aydın, Ak Parti Mersin Milletvekilleri Kürşad Tüzmen, Ali Er, şehidin dayısı Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Resul Akay, ailesi, yakınları ve yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

  Törende bayrağa sarılı tabutun yanından bir an olsun ayrılmayan anne Zeliha Dilsiz, sürekli gözyaşı döktü. Acılı anne ve baba ayakta durmakta zorlanınca, bir süre sandalyelere oturtuldu. Kolordu Komutanı Korgeneral Mehmet Eröz ve Vali Hasan Basri Güzelooğlu, acılı aileye başsağlığı dileğinde bulundu.

  ASKER KARDEŞİ PEŞİNDEN YÜRÜYEREK UĞURLADI

  Törende Şehit Kara Pilot Üsteğmen Fikri Dilsiz’in özgeçmişinin okunmasından sonra cenaze namazı kılındı. Cenaze namazının kılınırken, 2 kadın astsubayın koluna girdiği anne sürekli ağladı. Namaz sonrası oğlunun tabutuna kapanan anneyi, görevli askerler teselli etmeye çalıştı. Cenaze sonrası askerlerin omuzlarına aldığı tabut, top aracına konuldu. Bu sırada protokol mensupları ile askerler, şehidi selamladı. Şehidin asker ağabeyi Üsteğmen Aydın Dilsiz, top arabasının peşinden yürüyerek kardeşini son yolculuğuna uğurladı. Bir süre top arabasında taşınan şehidin cenazesi, daha sonra cenaze aracıyla Mersin Şehir Mezarlığı’na götürülerek, Şehitlik’te toprağa verildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı