Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şehit pilotlarımız son yolculuklarına uğurlandı

  Hürriyet Haber
  06.07.2012 - 10:46 | Son Güncelleme:

  Akdeniz'de keşif uçuşu yaparken Suriye'nin düşürdüğü uçakta şehit olan pilotlar Yüzbaşı Gökhan Ertan ile Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy için Malatya'da tören yapıldı. Törende şehitlerin cenazeleri cenaze aracına konulacağı sırada şehit Ertan ve Şehit Aksoy’un babası protokoldeki yerlerinden fırladı ve iki baba evlatlarının tabutlarını öperek uğurladı. Jet Üs Komutanlığı'ndaki törenden sonra yüzbaşı Gökhan Ertan için Malatya Merkez Kabristan Camii'nde tören düzenlendi. Yüzbaşı Gökhan Ertan’ın babası oğlunun tabutunu başının üzerinde taşıdı ve ‘Başımın üzerinde yerin var oğlum’ dedi.

  Törene, şehit pilotlar Ertan ve Aksoy'un ailelerinin yanı sıra, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, kuvvet komutanları ve şehitlerin mesai arkadaşları katıldı. Çiçek, Erdoğan, Özel, Kılıçdaroğlu, Bozdağ, Şahin ve Yılmaz, şehitlerin ailelerine baş sağlığı diledi.

  ŞEHİT PİLOTLAR İÇİN DÜZENLENEN TÖRENDE GÖZYAŞLARI SEL OLDU / Foto Galeri

  Şehit pilotlarımız son yolculuklarına uğurlandı ÖZLEM'iN 15 GÜNDE YAŞADIĞI ACILARA DAĞ OLSA DAYANMAZ

  Tören alanına önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geldi. Kılıçdaroğlu, şehit ailelerinin yanına giderek başsağlığında bulundu. Daha sonra tören alanına gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önce şehit ailelerinin yanına giderek tek tek ellerini sıkıp başsağlığında bulundu. Başbakan Erdoğan, bir süre sohbet etti.

  TEK RESİM TEK TOPLU İĞNE.. ŞEHİT PİLOTLARA VEDA / WEB TV

  Şehitlerin cenazeleri katafalka konulduktan sonra, saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra şehit pilotların öz geçmişleri okundu.

  7. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Mustafa Avcı, törende yaptığı konuşmada, “Bugün burada, 22 Haziran 2012 tarihinde Doğu Akdeniz'in uluslararası sularında, silahsız olarak icra ettikleri görev uçuşu esnasında menfur bir saldırı neticesinde şahadet mertebesine ulaşan çok değerli 2 kahraman pilot arkadaşımızı ebediyete uğurlamak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz” dedi.

  Şehit pilotlarımız son yolculuklarına uğurlandı TEĞMEN HASAN HÜSEYİN AKSOY'UN MUTLULUĞU MAZİDE KALDI

  Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz da, son yolculuğuna uğurlanan aziz şehitlerin, üniformalarını giydikleri andan itibaren kendilerini bu vatana, bu millete, bu toprağa adayan insanlar olduğuna vurgu yaparak, “Bu kutsal görevi ifa ederken, şahadet şerbetini içmek nasip olmuş. Milletimizin gönlündeki güzel yerlerini almak üzere, hem gönlümüze, hem de Rabbimizin katındaki yüce makama uğurlamak üzere buradayız. Şehitlik bir serdengeçtiliktir. Yardan, anadan, sevgiliden geçip, vatan, millet ve bayrak için kanını, canını seve seve verebilmektir. Aziz şehitlerimiz bunu gerçekleştiren kahramanlardır” dedi.

  Daha sonra şehitler için dua eden Yılmaz, ailelerine sabır diledi.

  ŞEHİT BABASI İKİ TABUTU DA ÖPTÜ

  Duadan sonra şehitlerin cenazeleri cenaze aracına konulmak üzere katfaltan alınırken, şehit Yüzbaşı Gökhan Ertan'ın babası yerinden kalkarak tabutların yanına gitti. Baba Ertan, önce oğlunun ardından da şehit Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'un tabutunu öptü.

  İŞTE DÜŞEN UÇAĞIN ENKAZININ FOTOĞRAFLARI

  MALATYA TÜRK BAYRAKLARIYLA SÜSLENDİ

  Şehitler nedeniyle Malatya 20'inci Malatya Kıyısı Festivali'inde yapılacak konserler iptal edildi. Malatya'nın ana cadde ve sokaklarına festival afişleri yerine Türk bayrakları asıldı.

  Şehit pilotlarımız son yolculuklarına uğurlandı Şehit pilotlarımız son yolculuklarına uğurlandı

  DENİZ DİBİNDE 8 PARÇA BULUNDU 

  UÇAK BURUNDAN FÜZEYLE VURULMUŞ NE ZAMAN HAYATLARINI KAYBETTİLER

  ŞEHİT GÖKHAN ERTAN'IN CENAZESİNE DEVLETİN ZİRVESİ DE KATILDI

  Malatya 7'nci Ana Jet Üs Komutanlığı'ndaki törenin ardından şehit Yüzbaşı Gökhan Ertan'ın cenazesi Merkez Kabristan Camii'ne götürüldü. Burada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindekiler cuma namazını kıldıktan sonra şehit Ertan için cami avlusundaki cenaze namazına katıldı.

  ŞEHİT İÇİN DÜZENLENEN TÖRENE DEVLETİN ZİRVESİ DE KATILDI / Foto Galeri

  Namaza TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bakanlar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, kuvvet komutanları ve yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Başbakan Erdoğan'ın camiden çıkıp cenaze namazının kılınacağı alana yürüyüşü sırasında bir grup vatandaş, "Esad'ın kellesini al" diye slogan attı.

  Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz'ın kıldırdığı cenaze namazının ardından şehit Yüzbaşı Gökhan Ertan'ın cenazesi omuzlara alınarak top arabasına konuldu. Bu sırada bazı vatandaşlar tekbir getirdi.

  Şehit Yüzbaşı Ertan'ın cenazesi, daha sonra götürüldüğü Malatya Garnizon Şehitliği'nde gözyaşları arasında toprağa verildi.

  ŞEHİT PİLOT AKSOY İSTANBUL’DA TOPRAĞA VERİLDİ

  3 çocuklu Yozgatlı Aksoy ailesinin en küçük çocuğu olan şehit Hasan Hüseyin Aksoy için, Ataköy 5. Kısım Camii’nde tören düzenlendi. Şehit pilotun naaşı Türk Bayrağı’na sarılı tabut içinde, askerlerin omzunda cami avlusuna getirildi. Törene, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, MİT İstanbul Bölge Başkanı Aydın Demir, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, şehit pilotun eşi Banu Aksoy, babası Ali Osman Aksoy, üvey annesi Ayla Aksoy, Malatya 7. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda görevli olduğu öğrenilen ağabeyi Pilot Yüzbaşı Fatih Aksoy, ablası Sultan Aksoy, akrabaları ve vatandaşlar katıldı. Şehidin eşi uzun süre oturduğu yerden kalkamazken, sürekli şehidin ablasının elini tuttu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Lideri Kılıçdaroğlu baba Osman Aksoy’un yanına gelerek taziyelerini iletti.

  ŞEHİT PİLOT SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI / FOTO GALERİ

  Ardından İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, ikindi namazına müteakip cenaze namazını kıldırdı. Dua ve helalliğin ardından Şehit Aksoy’un Türk Bayrağı’na sarılı tabutu askerlerin omzunda top arabasına konularak saygı geçişi yapıldı. Geçiş sırasında Başbakan Erdoğan şehit pilotun babası Ali Osman Aksoy’la bir süre konuştu. Törenin ardından şehidin cenazesi Edirnekapı Şehitliği’ne defnedildi.

  Şehit pilotlarımız son yolculuklarına uğurlandı Radikal Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek yazdı
  POSTALLAR VE KASKLARIN DURUMU KAFA KARIŞTIRICI

  Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin yazdı
  GERİYE İKİ SENARYO KALDI

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı