Gündem Haberleri

  Şehit pilotlara ulaşıldı

  Hürriyet Haber
  04.03.2005 - 08:53 | Son Güncelleme:

  Hava Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliği, Karabük'te düşen askeri uçağın pilotları Hava Pilot Yüzbaşı Fatih Devravut ve Hava Pilot Üsteğmen Fatih Keskin'in şehit olduğunu bildirdi.

  Genel Sekreterliğin yazılı açıklamasında, dün saat 13.00'de 4. Ana Jet Üs Komutanlığı'na (Akıncı/Ankara) ait bir adet F-16D uçağının eğitim uçuşu esnasında henüz belirlenemeyen bir arıza nedeniyle Karabük'ün 15 kilometre güneyine düştüğü belirtildi.

  Açıklamada, kötü hava koşullarında karadan ve havadan sürdürülen aramalar neticesinde uçak enkazına bugün gündoğumu itibariyle ulaşıldığı belirtilerek, kazada Hava Pilot Yüzbaşı Fatih Devravut ve Hava Pilot Üsteğmen Fatih Keskin'in şehit oldukları bildirildi.

  Kaza ile ilgili araştırma ve inceleme faaliyetlerinin devam ettiği kaydedildi.

  PİLOTLAR ATLAMALARINA RAĞMEN KURTULAMAMIŞ

  Karabük Valisi Cemalettin Sevim, “Pilotlar son dakikada uçaktan atlamalarına rağmen kurtulamamışlar” dedi.

  Sevim, yaptığı açıklamada, kazada Hava Pilot Yüzbaşı Fatih Devravut ve Hava Üsteğmen Fatih Keskin'in şehit olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
    
  “Şehit olan pilotların cesetleri, arama çalışmalarını sürdüren askerler tarafından bulundu. Uçağın kesin düşüş yeri Burunsuz Köyü Dağ Tarla mevkiidir. Çevre illerden de gelen jandarma timleri ve helikopterlerin yanı sıra arama kurtarma ekipleri sayesinde enkaza rastlanıldı. Helikopterlerden indirilen ekipler söz konusu bölgede ilk yaptıkları incelemelerde cesetleri buldular. Uçağın parçalarının arama çalışmaları sürdürülüyor. Bölgeye gelecek teknik ekip, uçağın düşüş nedeninin tespiti için incelemeler yapacak. Kara kutusu aranan uçak, burun üstü toprağa çakılmış.”
    
  Bu arada, uçağın çevresinde geniş güvenlik önlemleri alan jandarma ekipleri, enkaza gazetecilerin yaklaşmasına izin vermedi.
    
  Ankara Akıncı 4'ncü Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan eğitim uçuşu için dün kalkış yapan F-16D tipi uçak ile irtibat, Karabük'ün Yenice İlçesi semalarında kesilmişti.

  17 yılda 21 F-16 düştü

   TÜRK Hava Kuvvetleri'nden Ocak 1988'den bu yana kullanılan F-16'larda son kazayla birlikte 21 uçak kaybedildi. Hava Kuvvetleri'ne Ankara Akıncı merkezli TAI tesislerinde imal edilen toplam 240 F-16 uçağı teslim edilmişti. Dünyadaki hava kuvvetleri arasında en az F-16 kaza kırım oranlarından birine sahip Türk Hava Kuvvetleri'nde F-16'lar Ankara Akıncı, Balıkesir, Bandırma, Merzifon ve Diyarbakır'daki hava üslerinde görev yapıyor. F-16'lar Hava Kuvvetleri'nen ana vurucu gücünü oluşturuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı