Gündem Haberleri

  Şehit er Onur Bozdemir toprağa verildi

  Hasan KIRMIZITAŞ- Mücahit YOLCU/TUT (Adıyaman), (DHA)
  08.12.2009 - 17:12 | Son Güncelleme:

  TOKAT’ın Reşadiye İlçesi’nde şehit düşen 21 yaşındaki jandarma er Onur Boztemir, memleketi Adıyaman’ın Tut İlçesi'ne bağlı Yaylımlı Köyü’nde, 3 bin kişinin katıldığı törende gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı. Devlet Bakanı Mehmet Aydın’ın da katıldığı ve şehit erin yakınlarının gözyaşına boğulduğu törende, PKK’ya ve açılıma tepki sloganları atıldı.

  Dünkü hain saldırıda yaşamını yitiren ve bu sabah Tokat’ta düzenlenen törenin ardından memleketlerine uğurlanan şehitlerden Onur Boztemir’in cenazesi uçakla Adıyaman Havaalanı’na getirildi. Şehit erin Türk bayrağına sarılı cenazesi, burada Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, AK Parti Adıyaman Milletvekilleri Hüsrev Kutlu, Ahmet Aydın, Mehmet Erdoğan, Şevket Gürsoy ile askeri erkan tarafından karşılandı.

  Şehit erin cenazesi daha sonra, Devlet Bakanı Mehmet Aydın’ın özel uçakla gelişinin ardından, konvoy eşliğinde baba ocağı Yaylımlı Köyüne getirildi. Cenazenin köye getirilişi öncesi gözyaşı döken ve zaman zaman fenalaşan şehit erin annesi Ayşe, babası Ahmet Boztemir ile kardeşleri Mehmet, Bayram ve Soner Aydın ise yakınları ve askeri yetkililer tarafından teselli edildi. Adıyaman ve ilçeleri ile çevre köylerden yüzlerce kişinin de tören öncesi Yaylımlı Köyü’ne gelerek, ellerinde tuttukları Türk bayraklar ile şehit cenazesinin getirilişini bekledikleri, kadınların ise evlerin çatısında bekledikleri görüldü.

  ŞEHİT OLACAĞINI SÖYLEMİŞTİ

  Konvoyun köye gelmesinin ardından şehit erin cenazesi binlerce kişinin tekbir sesleri arasında köy camiinin yanındaki boş araziye getirildi.

  Burada bekleyenler, şehit erin bayrağa sarılı tabutunu görünce hep birlikte tekbir getirip, PKK ve açılımı lanetleyen sloganlar atmaya başladı. Şehit erin babası Ahmet Boztemir’in güçlükle ayakta durduğu törende, Türk bayrağına sarılı tabutun tören alanına getirilmesi ile kardeşleri ve yakınları fenalaştı. Tabut başına kapanan ve ağlayan şehit erin yakınları güçlükle teselli edilirken, anne Ayşe Boztemir ve akrabalarının, “Bana şehit olacağını söylemişti. Gitti kınalı kuzum. Ama onun yerine Soner’imi de göndereceğim” diye ağıt yakarken; bazı kişiler de kadınlara, “Ağlayıp, hainleri güldürmeyin” diye tepki gösterdi.

  SLOGANLAR ATILDI

  Cenazenin tören alanına gelmesinin ardından İl Jandarma Komutanı Albay Ali Osman Saltık ve Adıyaman Valisi Ramazan Sodan birer konuşma yaptı. Ancak, Albay Saltık ve Vali Sodan’ın konuşması sırasında, törene katılanlar uyarılara rağmen, ‘Kahrolsun PKK’, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’, ‘Kahrolsun açılım’, ‘Türk Kürt kardeştir, açılım kalleştir’ sloganları attı. Bu sırada şehit erin tabutu başında nöbet tutan bir askerin de gözyaşlarına hakim olamayarak, ağlaması dikkat çekti.

  Konuşmaların ardından Adıyaman Müftüsü Mehmet Emin Avcı tarafından cenaze namazı kıldırıldı. Devlet Bakanı Mehmet Aydın teselli ettiği şehit babası ile yan yana kıldığı cenaze namazının ardından, dualar edildi.

  Okunan duaların ardından şehit erin Türk bayrağına sarılı tabutu omuzlara alınarak defnedileceği köy mezarlığına götürülüşü sırasında da sloganlar atıldı. Şehit erin tabutunun ardından, yürüyen kalabalık yol boyunca, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’, ‘Kahrolsun PKK’, ‘Kahrolsun açılım’, ‘Askere uzanan eller kırılsın’ ve ‘Kahrolsun açılım’ sloganları attı.

  Yaklaşık bir kilometre yürüyüşün ardından şehit er Onur Boztemir dualar ve gözyaşları içinde, köy mezarlığında defnedildi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı