Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şehit dede için İsrail’e anıt

  ANKA
  13 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 13 Ekim 2007 - 00:14

  İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz, Genekurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt’ın gelecek hafta İsrail’i ziyaret edeceğini belirterek, ziyaretin İsrail uçaklarının Suriye operasyonuna değil, iki ülke arasındaki "stratejik ve savunma ilişkisine" odaklanacağını bildirdi.

  Haaretz, ziyaret sırasında Orgeneral Büyükanıt için "özel anlamı" olan bir törenin de yapılacağını belirtti. Gazete, Birinci Dünya Savaşı sırasında bölgede ölen Osmanlı Askerleri Anıtı’nın temel taşının atılacağına dikkat çekti, "Büyükanıt’ın Osmanlı ordusunun bir subayı olan büyükbabası, o savaş sırasında burada öldü" diye yazdı.

  ORTAK TATBİKAT

  Kudüs’teki siyasi kaynakların, ziyareti, "iki ülke arasında gerginlik olmadığının bir işareti" olarak değerlendirdiklerini belirten gazete, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın "Türkiye’nin Şam ile Küdus arasında arabuluculuk yaptığı"nı söylediğine dikkat çekti.

  Büyükanıt’ın İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Ashkenazi ve diğer üst düzey savunma yetkilileri ile görüşeceği ve bazı savunma sanayi tesislerini gezerek ortak tatbikatları görüşeceği belirtildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı