Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şehit babasına her gün kek götürüyor

  Hürriyet Haber
  03.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Aynı adı taşıyan babası İbrahim Yılmaz'ı PKK'lı teröristler şehit etti. Küçük İbrahim mezara her gidişinde yanına kek, kuru pasta alıyor. Babasına ikram ediyor, sonra annesine dönüp, ‘‘Üşümesin üstünü de örtelim’’ diyor.

  İbrahim 5 yaşında. Kendisiyle aynı adı taşıyan Astsubay Üstçavuş babası İbrahim Yılmaz'ın PKK'lı teröristler tarafından şehit edildiği gün dünyaya geldi. Onun minicik yüreğinde kocaman bir nefret var. ‘Bebek Katili’... Yani, babasını şehit eden teröristlerin başı. İşte o katilin resmini görmeye dayanamıyor. Gazetelerdeki fotoğrafını yaktığı Apo'ya da bir isim takmış İbrahim. Ona, ‘‘Fil’’ diyor, ‘‘Suratı aynı fil gibi. Tostoparlak, bir hayvan.’’

  İbrahim, her gece babasının fotoğrafını başucuna koyuyor, yanına da tabancasını. Öptükten sonra uykuya dalıyor. Uyandığında, ‘‘Günaydın babacığım’’ diyerek çerçeveli, askeri üniformalı fotoğrafını öpüyor her sabah. Sonra bir bezle gözyaşlarından, öpücüklerinden lekelenen çerçevenin camını siliyor. Ardından cebinde taşıdığı babasının vesikalık fotoğrafının yerinde olup olmadığına bakıyor.

  BABAM ÜŞÜMESİN

  Anasınıfı öğrencisi ablası Buse ile İbrahim, Kartal'daki şehitlikte yatan babalarının mezarını ziyaret ediyorlar. İbrahim, her ziyarette babasına evden kek, çarşıdan aldıkları yaş pasta ve dürümleri götürüyor. Kendinden bir yaş büyük Buse ile İbrahim, bunları babasının mezarı başında yiyorlar. Hepsinden bir lokma da babalarının mezarına bırakan İbrahim, ‘‘Babamın karnı acıkıyor. Babam da yesin’’ diyor. Sonra 2 kardeş, herkesin korktuğu mezarlıkta oyunlar oynuyor. Babalarının yanıbaşında koşup zıplıyorlar. İbrahim, babasının yanından ayrılmak istemiyor, annesinin eteğine yapışarak, ‘‘Babamın üstünü örtmek için örtü alalım. Babam üşümesin’’ diyor. Anne Emine, gözyaşlarını içine akıtıyor. Eve gelince gizlice mutfakta ağlıyor.

  KOMANDO OLACAK

  İbrahim, yarbay rütbeli, kamuflajlı, göğsünde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 1 Mart 1995'te verdiği övünç madalyası bulunan, kendine uygun mavi bereli komando üniformasını giymeyi çok seviyor. Bıraksalar hep onu giyecek. Komando üniforması İbrahim'e komşularının armağanı. İki plastik tabancası da var İbrahim'in. Bununla Apo'nun fotoğraflarını ‘vuruyor.’ Kanlı teröristin fotoğrafları bulunan gazeteleri ablası Buse'ye kaldırtıp tabancalarıyla nişan alıyor. Apo'yu her gün yüzlerce kez vuruyor. Sonra da yırtıp yakıyor. İbrahim, komando olmak istiyor, babalarını öldüren PKK'lılarla savaşmak için.

  Emine Yılmaz, 24 yaşında şehit olan kocası İbrahim'le 1992 yılında evlenmiş. Kocası, Siirt'in Şirvan ilçesi Cevizli Köyü Karakolu'nda komutanmış.

  MÜJDE VE KÖTÜ HABER

  1 Eylül 1994'te şehit olduğu gün oğlu dünyaya gelmiş. Anne Emine, lohusa yatağından kalkıp eşinin cenaze törenine gitmiş. Kocasının şehit düşmeden önce, her gün arayıp kendisini ve kızını sorduğunu söyleyen acılı kadın, şöyle diyor:

  ‘‘Şehit olmadan 2 gün önce kızımızın fotoğrafını istedi. Doğum için hastaneye gitmeden önce eşimin yaralı olduğunu ve hastanede tedavi gördüğünü söylediler. Sonra oğlumun müjdesi ile kocamın ölüm haberi çakıştı. Lohusa yatağımdan kalkıp cenaze törenine gittim. Bunun nasıl bir acı olduğu anlatılamaz. Babasını tanımayan oğlumun adını, ölen şehidimin adını, İbrahim'e verdim. Adıyla yaşasın.’’

  Apo asılınca bayram olacak

  Bölücübaşı'nın yakalandığını televizyonlardan duyduğunda eli ayağı buz kesilmiş Emine Yılmaz'ın. Sonra bir ateş, bir sevinç sarmış bedenini. Acılı kadın, büyük bir heyecanla şöyle konuşuyor:

  ‘‘Yakalandığını duyunca, bunaldım, ev üstüme geliyor sandım. Kendimi güçlükle evin bahçesine attım. O buz gibi havada içimdeki ateş zor söndü. Ağladım. Şimdi bu bizim arife günümüzdür. Bayramımız, asıldığı gün olacaktır. 14 Şubat benim doğumgünümdü. Eşimin şehadetinden sonra onsuz geçen 5 yılda doğumgünümde aldığım en büyük hediye ve müjde, bebek katilinin yakalandığı haberiydi.''  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı