Gündem Haberleri

  Şehit annesi ile ölen PKK'lının annesi birarada

  Ebubekir KARATOPRAK/ŞIRNAK, (DHA)
  08.08.2009 - 10:28 | Son Güncelleme:

  Tunceli'de şehit olan er Burhan Yalçın'ın annesi ile güvenlik güçleriyle girilen çatışmada öldürülen PKK'lı terörist Harfiye Bilgin'in annesi biraraya geldi. Birbirlerine sarılan acılı iki anne de artık kan dökülmesini istemediklerini söyledi.

  İKİ ANNENİN BULUŞMASINDAN KARELER

  Şırnak'ta İl Genel Meclis üyeleri ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Kürt sorunun çözümüne katkıda bulunmak için AKP, DTP il teşkilatlarını ziyaret etti. Oluşturulan 50 kişilik heyet daha sonra, Tunceli'de şehit olan er Burhan Yalçın'ın, güvenlik güçleriyle girilen çatışmada öldürülen PKK'lı terörist Harfiye Bilgin'in ailelerini ziyaret etti. Heyet, şehit annesi ile ölen PKK'lı teröristin annesini de biraya getirerek, akan kanın durması ve Kürt sorununun barış içinde çözülmesi çağrısı yaptı.

  Hükümetin ortaya koyduğu ‘Kürt açılımı’ tartışmaları sürerken, Şırnak'ta İl Genel Meclis üyeleri, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş, sivil toplum örgütü temsilcileri, yaptıkları girişimle bir ilki gerçekleşirdi. Heyet ilk olarak AKP il teşkilatını ziyaret etti. Ziyaret sırasında DTP’li İl Genel Meclis Başkanı Eyüp Tanış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün görüşmesinin bölgede umutla karşılandığını söyledi. Tanış, “Yılardır isteklerimiz bu çerçevede yapılmasını istiyorduk. Artık ölümler olmasın istiyoruz. Bu çerçevede, hem PKK içinde çocuğunu kaybeden, hem de askerdeyken çocuğunu kaybeden iki aileyi ziyaret edeceğiz. İsteğimiz, artık insanlar ölmesin hiç bir taraftan da. Biz Erdoğan ile Türk'ün görüşmesi tüm samimiyetimizle destekliyoruz” dedi.

  AKP İl Başkanı Rizgin Bilik, “Bu görüşmeyi çok olumlu buluyorum. Bu davada emeği geçen herkese teşekkür diyorum. İnanıyorum ki bu sorunun çözümü bizim hükümetimize nasip olur. Üzerimize düşen bütün vazifeler için hazırız” dedi.

  Heyet, daha sonra hep birlikte DTP İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Burada konuşan İl Genel Meclisi üyesi AKP'li Süleyman Erener, yaşanan olaylarda büyük tahribatlar yaşandığını belirterek, “Binlerce yıkılan köyler ve ölen 50 bin insanımız var. Bu tahribatı bir şekilde izah etmek mümkün değil, hepimizden bir şey götürmüş. Ama birlikte yaşama arzusu yaşadığı sürece bu memleketin bölünmesi ayrışması mümkün değildir” dedi.

  DTP İl Başkan Yardımcısı Azime İke, bu görüşmeyi olumlu bulduklarını belirterek, Başbakan Erdoğan ile DTP Genel Başkanı Türk'ün görüşmesini desteklediklerini söyledi.

  ŞEHİT BABASI: KANIN DURMASINI İSTİYORUZ
  Heyettekiler daha sonra Tunceli’nin Pülümür İlçesi'nde 4 Temmuz 2007 tarihinde PKK'lı teöristlerle girilen çatışmada şehit olan Burhan Yalçın'ın evini ziyaret etti. Baba Yusuf Yalçın, “Çocuğum şehit olduğu günden bu yana evimizde matem havası eksik olmadı. Bizim yüreğimiz yandı. Biz istiyoruz ki bundan sonra artık hiçbir annenin, hiçbir babanın yüreği yanmasın. Ben Başbakan Erdoğan ile Türk'ün görüşmesi geçikmiş bir görüşme olarak değerlendiriyorum. Ben bir şehit ailesi olarak var gücümle bu kanın durması için elimde ne geliyorsa yapacağım” dedi.

  Heyettekiler arnıdnad da bu yılın Şubat ayında güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülen PKK'lı terörist Harfiye Bilgi'nin annesi Kumri Bilgi'yi ziyaret etti. Anne Kumri Bilgi, “Biz çok büyük acı çektik. Bundan sonra bu tür acıların yaşanmasını istemiyoruz. Bundan sonra ne asker ne de PKK'lı ölmesini istemiyoruz” dedi.

  ŞEHİT ANNESİ VE PKK'LININ ANNESİ YANYANA
  Heyet üyeleri tüm bu ziyaretlerin ardından, Şırnak Cumhuriyet Meydanı'na gelerek basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını İl Genel Meclisi üyesi DTP'li Leyla Birlik, yanına şehit annesi Zeynep Yalçın ile ölen PKK'lının annesi Kumri Bilgi'yi alarak gerçekleştirdi. Birlik, bu topraklarda birçok dil, din ve çeşitli etnik kökenlerden halklar barındığını ve uygarlığın gelişimine birlikte katkı sunduklarını söyledi. Birlik, söz konusu halklardan biri olan Kürtler'in günümüze değin çeşitli sorunların muhatabı olduklarını ve günümüze kadar gelinen noktada, demokratikleşme önünde en büyük engellerden biri olarak karşılarına çıktığını belirtti.

  Kürt sorununun, sadece silahların bırakılmasından ibaret olmadığını ifade eden Birlik, şunları söyledi:
  “Siyasal, kültürel, ekonomik, sosyal ve psikolojik boyutları içersinde barındıran bir sorundur. Bu açıdan, sorunun çözümünün bu çerçevede ele alınması gerekmektedir. Bu nedenle, sorunun ele alış biçimi ve çözüm yönteminin iyi belirlenmesi de büyük önem arz etmektedir. Yöntemde hataya düşülmesi önemli fırsatların kaçırılması sonucunu doğurarak, kalıcı barışın oluşmasını engellemiştir. Hal böyleyken yakın süreçte yaşanan olumlu gelişmeler bu sorunun, kesin ve kalıcı olarak çözüleceği konusunda umut vaat etmektedir.”

  Başbakan Erdoğan ile DTP lideri Türk'ün görüşmesine de değinen Birlik, “Bu ve benzeri tüm adımlar, toplumda çatışma ortamının sonlanması, barış ve kardeşliğin egemen olduğu ve eşit yurttaşlık esasına dayalı, demokratik hukuk devleti olma ümitlerini güçlendirmiştir. Diğer yandan bazı siyasi çevreler ise söz konusu çözümsüzlük ortamından beslendiği için bu süreci baltalama gayreti içerisindedirler. Bu kesimlerin barış ortamının gerçekleşmesinden yana olmadıkları ise tüm açıklığıyla ortadadır” dedi.

  Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş, “Biz de artık anaların gözyaşlarının akmasını istemiyoruz. Kimsenin ölmesini istemiyoruz bu konuda emeği geçen herkese teşekkür diyorum” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı