Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şehit ailelerinden AİHM'e müdahil başvurusu

  Hürriyet Haber
  18 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 18 Aralık 2000 - 00:01

  Şehit aileleri, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın AİHM'deki davasında müdahil olmak için başvurdu. Şehit ailelerinin avukatı Çiler Savaşan, 12 sayfalık bir dilekçeyle, müdahil avukat olarak davaya katılma isteğini AİHM'e bildirdi.

  Savaşan, 12 sayfalık savunma dilekçesi ve 3 klasörden oluşan belgeleri AİHM'e göndererek, Öcalan'ın eylemlerinden, kendisinin müvekkili olan 244 ailenin zarar gördüğünü belirtti. Savaşan, "adaletin gerçekleşmesi, mahkemeye yardımcı olmak ve zarar verene karşı müvekkillerinin hakkını aramak amacıyla, İmralı Adası'nda yapılan yargılamaya da katılmış bir müdahil avukat olarak" davaya katılmak istediğini bildirdi.

  Çiler Savaşan, dilekçesinde, ''PKK bir terör örgütüdür. Bu örgütün amacı ne Kürt halkına sahip çıkmak ne de onların her konuda gelişmelerine yardımcı olmaktır. PKK'nın iç ve dış kamuoyunda ısrarla savunduğu Kürt halkı ve Kürtlükle hiçbir ilgisi yoktur. Bir cinayet şebekesidir ve onun baş celladı da Abdullah Öcalan'dır'' dedi.

  Dilekçede, PKK'nın Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Bildirgesi'ni ihlal ettiğini kaydeden Savaşan, terör örgütünün hem örgüt içinde kendi yandaşlarına ve hem de bölge halkına karşı kardeşlik anlayışı ile davranmadığını ifade etti.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı