Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şehirlerin görünmez kahramanları

  Hürriyet Haber
  27 Eylül 2012 - 16:43Son Güncelleme : 27 Eylül 2012 - 16:43

  Bir ellerinde süpürge, diğerinde faraş, meydan, bulvar, cadde ve sokakları sabahın erken saatlerinden itibaren temizlemeye başlayan belediye işçileri, temiz şehirlerin fark edilmeyen kahramanlarını oluşturuyor.

  Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde cep telefonuyla çekilen görüntüde, bir temizlik işçisinin kendisini kızdırmaya çalışan çocuğa söylediği “Oğlum bak git!” sözüyle medyada ilgi odağı olan işçiler, pek çok fedakarlıkla geçimlerini sağlamaya çalışıyor.

  Düzce'deki temizlik işçilerinin bir günlük hayat mücadelesini AA muhabirine anlatan Düzce Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Ercan Baydilli, belediyede 172 temizlik işçisinin çalıştığını belirterek, 39'unun el arabasıyla sokak ve caddeleri süpürdüğünü söyledi.

  İşçilerin sabah 06.00'da işe başladığını anlatan Baydilli, “Arkadaşlarımız bu saatte iş başı yaparak Düzce'ye hizmet vermeye, kenti temizlemeye, şehirde yaşayan insanları tertemiz sokaklarda yürütmeye çalışıyorlar. Bu işçilerimiz olmazsa Düzce yaşanmaz bir şehir haline gelir” dedi.

  “İşimizi halka hizmet olsun diye yapıyoruz”

  İşçilerin Düzce Belediyesi'nin cengaverleri olduğunu dile getiren Baydilli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Haftanın 6 günü bu şekilde hizmet veriyorlar fakat yapılan iş anlamında çok görünmüyor. Bizim değerimiz aslında yapılmadığı zaman daha iyi anlaşılıyor çünkü temizlik işini bir gün yapmadığınız takdirde kent çöplük gibi oluyor. Dolayısıyla toplumda turuncu kıyafetleriyle de ön plana çıksalar fark edilmedikleri doğru ama yaptıkları iş anlamında gerçekten çok büyük bir hizmet veriyorlar. Bizim de kaderimiz bu şekilde... Yaptığımız hizmeti, 'birileri bizi görsün' diye değil, 'halka hizmet olsun' diye yapıyoruz. Vatandaşlarımız temizlik konusunda biraz daha duyarlı olsun, başka bir şey istemiyoruz.”

  Temizlik İşçisi Ali Özün de her gün 06.00'da “Ya Bismillah” diyerek işe başladığını anlatarak, Düzce halkını temiz bir şehirde güne başlattıklarını söyledi.
  Çok zor şartlarda çalıştıklarını belirten Özün, “Çok zor oluyor ama alıştık, işimiz bu. Bundan başka yapabileceğimiz bir iş yok. 5 yıldır işimi severek yapıyorum çünkü ailemi buradan kazandığım ekmek parasıyla geçindiriyorum” diye konuştu.

  “Düzce halkı, temiz bir Düzce istiyorsa ilk önce bize yardımcı olmalı” diyen Özün, vatandaşların temizlik konusunda duyarlı olmaları halinde şehri daha güzel bir memleket haline dönüştüreceklerini sözlerine ekledi.

  “Çöpümü cebimde taşıyorum”

  Temizlik işçisi Emrah Araç ise izinli olduğu günlerde dahi yere çöp atmadığını kaydederek, “Çöpümü cebimde taşıyorum çünkü bunun zahmetini ben çekiyorum. O yüzden 'yere çöp atmıyorum' desem yeridir” ifadelerini kullandı.

  Zahmetsiz rahmetin olmadığını vurgulayan Araç, ailesine bakmak zorunda olduğu için mesleğinin zorluklarına alışmak zorunda olduğunu sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı