SAKARYA HABERLERİ

Şehirleri Huzur Ve Estetik İnşa Etmeli

IHA
27.02.2015 - 15:18Son Güncelleme :

ŞEHİRLERİ HUZUR VE ESTETİK İNŞA ETMELİ

IHA

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Bir Medeniyet Mimarı; Turgut Cansever’ konulu konferansta konuşan Yazar Mustafa Armağan, “Cansever’in gözünde şehirler, insanların güzellik, huzur ve estetikle yaşadıkları mekânlardır. Bilge mimar ısrarla şunu söylemiştir; ‘Geleneğimizde var olan insana ve çevreye saygıyı önceleyerek, mimarlık ve şehirciliğimizin tahribata uğramamasının mücadelesini vermeliyiz’ dedi.
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Şubat Kültür Sanat Etkinlikleri ‘Bir Medeniyet Mimarı; Turgut Cansever’ konulu konferans ile devam etti. Adapazarı Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcı Zafer Poyraz, Kültür ve Sosyal İşleri Dairesi Başkanı İbrahim Aktürk, Zabıta Dairesi Başkanı Yusuf Türkan ve kültür sanat dostları yer aldı. Programa konuşmacı olarak katılan Yazar Mustafa Armağan gökdelenlerin şehrin ruhunu ortadan kaldırdığının altını çizdi. Armağan, “Şehirlerimizde yüksek katlı binalar yükseliyor. Gördüğümüz üzere yüksek katlı binalar kültürel mirasımıza gölge düşürüyor. Normalde yüksek katlı bu yapılar olmasa, mimarimizin eşsiz güzellikleri gün yüzüne çıkacak. İşte Turgut Cansever bu konuya 1960’lı yıllarda değinmiştir. Çarpık yapılaşmanın, yüksek katlı binaların şehirleri işgal etmemesi gerektiğini savunmuştur. Güzellikleri yok ederek, yüksek katlı yapılar inşa etmek modernleşme olarak değerlendirilemez” ifadelerinde bulundu.
Yazar Mustafa Armağan konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Ahşap evlerin her biri sanat eserleridir. Turgut Cansever toplumu bu konuda bilinçlendirmeyi bir an olsun ihmal etmemiştir. Cansever’in gözünde şehirler, insanların güzellik, huzur ve estetikle yaşadıkları mekânlardır. Bilge mimar ısrarla şunu söylemiştir; ‘Geleneğimizde var olan insana ve çevreye saygıyı önceleyerek, mimarlık ve şehirciliğimizin tahribata uğramamasının mücadelesini vermeliyiz’” ifadelerini kullandı. Programın sonunda Genel Sekreter Yardımcısı Poyraz, Yazar Armağan’a teşekkür ederek, günün anısına hediye takdim etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sakarya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sakarya ilinden Şehirleri Huzur Ve Estetik İnşa Etmeli hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Şubat 2015 tarihinde saat 15 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Şehirleri Huzur Ve Estetik İnşa Etmeli haberi güncellenecektir.

SAKARYA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:21
 • Guneş
  08:10
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  15:26
 • Akşam
  17:40
 • Yatsı
  19:17
Sayfa Başı