Ege Haberleri

EGE

  Şehirlerden köylere göç başladı

  Sefer TALAY/BURHANİYE (DHA)
  14 Ağustos 2014 - 01:04Son Güncelleme : 11 Ağustos 2014 - 15:08

  BALIKESİR'in Burhaniye İlçesi'ne bağlı köyler, büyükşehirlerin stresinden kurtulmak isteyenlerin tercih ettiği yerleşim birimlerinden oldu. Özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük illerden gelenler ev yaparak nüfusu azalan köyleri canlandırdı.

  Burhaniye İlçesi'ne bağlı Taylıeli, Dutluca, Avunduk ve Ağacık köylerinde ev yapan vatandaşlar, yaşamını köyde sürdürüyor. İlçeye 9 kilometre uzaklıktaki Edremit Körfezi manzaralı Dutluca Köyü'nde ev yapanların sayısı 15'e ulaştı. Dutluca'da ev yapan Erhan Karataş, İstanbul'un artık çekilmez hale geldiğini söyleyerek, Kazdağları'na bakıp, Madra Dağları'nın önünde yaşamanın ayrı bir keyif olduğunu dile getirdi. Karataş, "Doğal yaşama dönüş en güzel olay. Herkese de tavsiye ederim. Herkes gelsin köylerde yer sahibi olsun. Burada köylüler ülkenin ekonomik şartları yüzünden yerlerini satıyor. Ben tavuk yetiştireceğim. Fırında ekmeği kendim yapacağım. Köy yaşamını herkese tavsiye ediyorum. Doğal yaşam en güzeli" dedi. Ankara'dan gelen Rasim Özan da, köy hayatının kendisine huzur verdiğini belirterek büyükşehirlerde çalışmanın stresin en önemli nedeni olduğunu vurguladı. Köy yaşamına alışmanın başlangıçta zor olduğunu ifade eden Özan, "İnsanlar buraları görünce yılların yorgunluğunu atabiliyor. Bir an önce emekli olup, bu köye yerleşmek istiyorum" dedi.

  Tatillerde Dutluca Köyü'ne gelen Nuri Ersin Kırgeç ve eşi ise "Köydeki evimizi geçen sene aldık. Tadilat yaptıktan sonra oturmaya başladık. Zaten kendimiz de buralıyız. Ama bankacı olduğumuz için büyükşehirde yaşıyoruz. Büyükşehirin stresinden bir an önce kurtulmak istiyoruz. Komşularımızla da iyi ilişkiler kurduk. Yani burada olmaktan memnunum. Tatillerde buraya gelerek büyükşehirin stresinden kurtuluyoruz" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı