"Noyan Doğan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Noyan Doğan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Noyan Doğan

Şehirlerarası yolda trafik polisinin ilginç uygulaması

SORU: Şehirlerarası yolda trafik polisi sizi neden çevirir?

Ruhsat, ehliyet, trafik sigortası gibi gerekli evrakların kontrolü için... Trafik kurallarına aykırı, tehlikeli araç kullandığınızı tespit ettiği için... Hız limitini aşıp, radara yakalandığınız için... Aracınızın trafiğe çıkmaya uygun olup, olmadığını kontrol için. Daha fazla uzatmayayım... Anlayacağınız bildik nedenlerden. Ama bir neden daha varmış, yeni öğrendim. Anlatayım da, başınıza gelirse, şaşırmayın.
Geçen hafta başı yazlıktan yani, Şarköy’den, İstanbul’a dönüyorum. Tekirdağ’a yaklaşırken, kenarda park etmiş polis aracı ve önünde de bir polis duruyor. Yolda trafik kontrolü olduğunu gösteren ne bir levha var, ne de bir işaret... Polis memuru aniden yola çıkıyor ve benim kullandığım araçla birlikte üç aracı daha durduruyor. Ekip otosunun önünde diziliyoruz. Genelde, trafik polisi çevirdiğinde araçtan inmem. Hele ki şehirlerarası yoldaysam hiç inmem.
Ehliyeti, ruhsatı, trafik poliçesini hazır ediyorum. Gençten bir polis memuru gelip, sadece evrakları istiyor... Niye durdurulduk, herhangi bir kuralı ihlal mi ettik; hiçbir izahat yok. Hepimizin evraklarını toplayıp, ekip otosuna gidiyor. Buraya kadar her şey normal... Değil ama hadi, normal diyelim. Şimdi sıkı durun...

BAĞLI KEMERİN KAYDI MI OLUR?

Aracın içinde bekliyorum. Baktım ki, bekleme süresi uzuyor... Diğer araçtaki sürücüler de ekip otosunun başına toplanmış... Ben de gittim. Polis aracının içinde başka bir polis memuru –ki, tahmin ediyorum daha rütbeli- hem evraklara bakıyor hem de telsizle bir şeyler soruyor.
Dayanamadım, genç memura, “Ne oluyor?” diye, sordum. Cevap aynen şu: “Bir şey yok, emniyet kemeri bağlı mı değil mi diye kontrol ediyoruz.”
Şaşkınlığımı tahmin edebiliyorsunuz... O şaşkınlıkla, “Kemer zaten bağlı, gördünüz” diyecek oluyorum... Polis memurunun cevabı daha da şaşırtıcı: “Tamam işte bizde kemerin bağlı olduğunu kayda geçiriyoruz, sorun yok. Kayıt işlemini yapalım, evraklarınızı vereceğiz.”
Olaya bakın siz... Emniyet kemeri bağlı olmadığı için ceza yazıldığını biliyorum da kemer bağlı diye kayda girildiğini ilk kez duyuyorum. Sanırsınız, polisler, kemer konusunda anket dolduruyor.
Hal böyle olunca, polis memuruna hem konuyu hem de niye durdurulduğumu anlamadığımı anlatmak için, “Emniyet kemeri takmak zaten zorunlu değil mi, benimki de takılı, sorun ne anlayamadım, neyi kayda alıyorsunuz?” diye sordum. Cevap, yine aynı: “Sorun yok, kayda girelim, o zaman gidebilirsin.”

KEYFİ UYGULAMA MI YAPIYORLAR?

Sinirlerim gerilmeye başlıyor... Niye durdurulduk, neden 15 dakikadır boş yere burada bekliyoruz, yoldan geçen diğer araçlar niye durdurulmuyor? Tüm bunlar surat ifademe yansımış olacak ki, polis memuru, bu sefer laubali bir şekilde, “Sen yine anlamadın” diyerek, bana yaklaşmaya başladı. Konuşma, ‘senli benli’ boyuta taşındığından... Lafı fazla uzatmadım. Aracın içindeki diğer polis de işini bitirmiş olacak ki, evraklarımı geri verdiler.
Tüm bunlar olurken de... Yani, üç tane araç niye durdurulduğunu ve neden bunca zaman beklediğini bilmezken; yoldan da hız limitini aşarak, son sürat giden mi istersiniz... Bırakın yolda gitmeyi, trafiğe hiç çıkmaması gereken araç mı istersiniz... Şehirlerarası yolda dönülmemesi gereken yerden dönen kamyon mu istersiniz... Anlayacağınız, he türlü trafik ihlali var. Ama yok... Trafik polisleri sadece üç tane aracı çevirip, dakikalarca emniyet kemerinin takılı olduğunu kayda girmeye çalışıyor.
Artık belli bir kontrol kotası var da onu mu doldurmaya çalışıyorlardı... Yoksa başka bir amaç mı vardı; o tarafını bilemem. Bildiğim bir şey varsa... Bundan sonra trafik polisi çevirdiğinde kayıtlarda ‘emniyet kemeri takan sürücü’ olarak geçeceğim, sanırım. Herhalde bunun bir hediyesi ya da mükafatı vardır. Göreceğiz...

X