Şehirlerarası otobüsler yazarkasa fişi düzenleyecek

ANKA
23.02.2006 - 10:14 | Son Güncelleme:

Şehirler arasında yolcu taşıyan otobüs işletmeleri, bilgisayar bağlantılı ödeme kaydedici cihazlar kullanarak yollculara fiş verebilecekler. Söz konusu cihazlarla düzenlenen fişler yolcu taşıma bileti olarak kabul edilecek.

Maliye Bakanlığı, karayoluyla yapılan yolcu taşıma işlerinde uygulanacak belge düzenine Resmi Gazete’de yayımlanan bir tebliğle açıklık getirdi.

Bura göre şehirlerarası yolcu taşıma işiyle uğraşan otobüs işletmecileri, kendi otobüslerinde taşıyacakları yolcular için acentelere kendi biletlerini kullandırabilecekler. Acente, otobüs işletmecisi tarafından kendisine verilen yolcu taşıma biletlerini, her kopyasına kendi unvanını, adresini, vergi dairesini ve vergi kimlik numarasını içerir kaşeyi basarak düzenleyecek.

Şehirlerarası yolcu taşıma işiyle uğraşan otobüs işletmecileri bilgisayar bağlantılı ödeme kaydedici cihazlar kullanılabilecek. Bu cihazlar aracılığıyla merkez, şube veya acenteler tarafından düzenlenen fişler, Vergi Usul Kanununda tanımlanan yolcu taşıma bileti olarak kabul edilecek. Yolcu taşıma bileti düzenlemede kullanılacak bilgisayar bağlantılı ödeme kaydedici cihazların Maliye Bakanlığı tarafından onaylanmış olması koşulu aranacak. Düzenlenen yolcu taşıma biletlerinin aslı müşteriye verilecek, kopyası ise mükellef tarafından saklanacak.

UZLAŞMA KOMİSYONLARININ YETKİSİ

Aynı tebliğle il merkezlerinde bulunan Vergi Dairesi Uzlaşma Komisyonlarının yetki sınırları da yeniden belirlendi.
Buna göre 12 bin 500 YTL’yi aşan tarhiyatlara ilişkin uzlaşma talepleri birinci grup, 7 bin 500 YTL’yi aşanlar ikinci grup, 5 bin YTL’yi aşanlar üçüncü grup, 3 bin YTL’yi aşanlar ise dördüncü grup vergi dairesi başkanlıkları ile defterdarlık bünyesinde oluşturulacak uzlaşma komisyonlarında incelenip sonuçlandırılacak.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı