ERZURUM HABERLERİ

ŞEHİRDER Başkanı Ertaş: Çifte Minareli Medrese ile Dadaş Sinemasının nasıl yaşatılacağı tartışılmalı

DHA
05 Nisan 2016 - 12:38Son Güncelleme : 05 Nisan 2016 - 12:39

ŞEHİRDER Başkanı Ertaş: Çifte Minareli Medrese ile Dadaş Sinemasının nasıl yaşatılacağı tartışılmalı

DHA

 ERZURUM, (DHA) - Şehir ve Kültür Araştırmaları Derneği (ŞEHİRDER) Başkanı Murat Ertaş, Çifte Minareli Medrese ve Dadaş sinemasının  nasıl yaşatılacağı ve kullanılacağının tartışılmasını istedi. 

Restorasyonu biten Çifte Minareli Medrese’yle ilgili Büyükşehir Belediye Başkan Mehmet Sekmen’in katıldığı bir televizyon programında 'Geleneksel Türk-İslam Sanatları Merkezi' olarak hizmet vermesini istediklerini hatırlatan ŞEHİRDER Başkanı Murat Ertaş, "Başkan Sekmen'in tarihi yapının ruhuna uygun düşüncelerini destekliyoruz. Ancak bazı endişelerimizi ifade etmek istiyoruz. Erzurum gibi Türkiye’nin ve dünyanın en önemli hattatlarını müzehhiplerini yetiştiren ve Hasan Çelebi gibi UNESCO tarafından 'Dünyanın Yaşayan İnsan Hazinesi'  listesine girmiş bir üstadı yetiştiren Erzurum’da tarihi medresenin Geleneksel Türk-İslam Sanatları’nın icra edildiği yer olması ne kadar isabetli kararsa bu medresenin belli kişi, grup yahut kliklerin eline geçmemesi için özen göstermek de bir o kadar önemlidir. Geleneksel sanatlarda emek veren önemli her sanatçının ve STK’lerin fikirleri alınarak verilecek bir kararla tarihi medrese tüm şehrin zenginliği olarak yaşamaya devam edecektir. Aksi halde bir iki kişinin uhdesinde kalır ki, bu sanatçılar arasında kırgınlığa, küskünlüğe neden olabilir" diye konuştu.
ERTAŞ: DADAŞ SİNEMASI ŞEHİR TİYATROSU OLMALIDIR
Daha önce Saray Sineması, Cumhuriyet Sineması olarak şehrin hafızasında önemli yer tutan Dadaş Sineması hakkında düşüncelerini açıklayan ŞEİHİRDER Başkanı Murat Ertaş, bu konuda ise şunları söyledi:
"Şimdiki sinema salonları daha küçük. Göreve geldiği günden beri ezber bozan birçok çalışmaya imza atan Başkan Sekmen bir de büyükşehir belediyesi bünyesinde 'şehir tiyatrosu' kurdu. Tiyatroyla beraber 'Sanat Otobüsü' yaptılar. Tiyatroyu ilçelere, köylere kadar götürdüler. Bu güzel ve elit çalışmalar için Erzurum gibi bir büyükşehirde çok iyi bir tiyatro salonu olması gerekmektedir. İşte şehir tiyatrosu için en ideal yerlerden biri eski Dadaş Sinemasının yeridir. Hem kamu oyunda hem belediye nezdinde tartışılması için bu fikrimizi basın aracılığıyla herkesle paylaşıyor ve fiziki ve teknik bir engeli olmaması durumunda salonun tiyatro salonu olmasını temenni ediyoruz."
 
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden ŞEHİRDER Başkanı Ertaş: Çifte Minareli Medrese ile Dadaş Sinemasının nasıl yaşatılacağı tartışılmalı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Nisan 2016 tarihinde saat 12 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ŞEHİRDER Başkanı Ertaş: Çifte Minareli Medrese ile Dadaş Sinemasının nasıl yaşatılacağı tartışılmalı haberi güncellenecektir.

  ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   03:34
  • Guneş
   05:24
  • Öğle
   12:29
  • İkindi
   16:16
  • Akşam
   19:13
  • Yatsı
   20:49
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı