Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şehir tiyatrolarına ayakta alkış

  Hürriyet Haber
  28 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 28 Temmuz 1999 - 00:01

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın, Marsilya'dan sonra Makedonya'nın Manastır ve Ohrid kentlerinde sergilediği oyunlar ayakta alkışlanıyor. 39'uncu Uluslararası Ohrid Yaz Festivali'ne davet edilen Şehir Tiyatroları, 22-29 Temmuz tarihleri arasında, Antik Yunan dünyasının en önemli komedya yazarı Aristophanes'in 'Barış' adlı oyununu sergiliyor. Şehir Tiyatroları, geçen sezon katıldığı Ohrid Festivali'nde, 'Bir Ata Krallığım' oyunuyla 'En iyi oyun', sanatçılarından Şebnem Köstem Kocatürk de 'En iyi kadın oyuncu' ödülünü kazanmıştı.

  Manastır kentinde 'Barış'ı sergileyen Şehir Tiyatroları, geçtiğimiz günlerde Marsilya'da Toursky Tiyatrosu'nda 'Güz Bitiminde Moliere Ya da Kibarlık Budalası' adlı oyunu, Fransızca ve Türkçe oynadı. 850 kişilik tiyatroyu tamamen dolduran ve çoğunluğunu Türkiye'den göç eden Ermeniler'in oluşturduğu izleyiciler, sanatçıları ayakta alkışladılar. Moliere'in bir eserini vatanında Fransızca oynayarak büyük alkış aldıklarını belirten Şehir Tiyatroları Müdürü Muharrem Ergül, ‘‘Tereciye tere sattık’’ dedi.

  Şehir Tiyatroları, Atatürk ile Yahya Kemal’in yaşadığı kentlerde

  Atatürk'ün, Askeri İdadi'de okuduğu Manastır kenti ile Şair Yahya Kemal'in yaşadığı Üsküp'te de oyunlar sergilediklerini belirten Muharrem Ergül, şehir tiyatrolarının turnesi ile ilgili olarak şunları söyledi: ‘‘Sahnelediğimiz oyunlara ilgi çok büyük oldu. Salonlar tamamen doldu. Mesela, Marsilya'daki 850 kişilik Toursky Tiyatrosu ilk kez dolmuş. Fransa'da tereciye tere sattık. 'Güz Bitiminde Moliere' oyununu Fransızca ve Türkçe oynadık. Herkes ayakta alkışladı.

  Marsilya'da bizi çok duygulandıran olaylar da yaşadık. Oyunu izlemeye gelen George Beyleryan adlı yaşlı Ermeni yıllar önce Türkiye'de yaşamış bir Türk dostu. Orada bize öyle bir ev sahipliği yaptı ki unutamam. Evine götürdü yemek yedirdi. Bu turneyi her yıl tekrarlamamızı istedi. Türk tiyatrocuların yurtdışında daha çok turne düzenlesinlerini istedi.’’  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı