Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şehir planında sağlık uyarısı

  Ufuk AKTUĞ/İSKENDERUN (Hatay), (DHA)
  31 Ağustos 2009 - 12:18Son Güncelleme : 31 Ağustos 2009 - 10:13

  HATAY'ın İskenderun İlçesi'nin yeni çevre düzenleme planı görüşmelerinde, Belediye Başkanı CHP'li Yusuf Civelek, bölgede sanayi tesislerinin artışına bağlı olarak astım ve kanser hastalıklarında artış olduğunu, yeni planda bunun dikkate alınmasını istedi.

  Hatay İl Özel İdaresi'nin yürüttüğü plan çalışmaları ile ilgili toplantıda, ilçelerinin çevresinin sanayi tesisleri ile dolduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek, körfezi de dikkate alarak temiz enerji kullanımın planlanmasını, ayrıca sanayi tesisleri alanında kalan konut alanlarının başka bölgelere kaydırılmasını önerdi. Eski SSK İskenderun Hastanesi'nde de başhekimlik yapan, üroloji uzmanı Civelek, şunları söyledi:

  “Devletin en önemli görevlerinden birisi vatandaşlarını sağlık alanında hasta olmasını önleyici tedbirler almak. Bu da çevre ile ilgili çalışmalar, düzenlemeler yapmak, denetimlerini sürdürmekle olur. Hatay’ın planı yapılıyor. 1/25.000 planda önemli olan körfezi olduğu gibi göz önünde bulundurmak lazım. Mersin, Adana ve Osmaniye’yi de bölge kapsadığında yapılacak projeyi büyük ölçekli düşünmek gerekir. İskenderun Körfezi enerji merkezi haline gelecek, enerji yatırımları olacak. Çok büyük fabrikalar, tesisler kuruluyor ve kurulacakta. Otomobil, buzdolabı yan sanayi gibi ağır sanayi merkezi olacak. Bu tesislerin çalışması için de enerji lazım o da yapılacak Burada temiz enerji yatırımı dikkate almak lazım. Yatırımların da 50- 100 yıl ilerisini düşünerek yapılması gerekmektedir. Küçük kısa süreli, dar bakışlı yatırımlar kısa sürede büyük problem ve ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Yatırımlar yapılırken insan sağlığı da göz önüne alınmalı. Denizciler’den Payas’a Dörtyol hatta Erzin’e kadar olan bölgede yaşayan insanlarımız bir takım hastalıklara uğramış vaziyette. Kronik, astım hastalıklarında, kanserde büyük artış var. Bunların nedeni baca gazlarından çıkan sanayinin bir takım yan etkileri. Bunlar kaçınılmaz. İşte bu planlar yapılırken, planlarda konut alanlarına dikkate almak lazım. İnsanları artık sanayi bölgelerinden başka bölgelere kaydırmayı da düşünmek gerekir. Planlama yaparken konut alanlarının da sanayi bölgesinde yayılmasını önlemek lazım. Konut alanına ayrılacak yerlere de sanayi tesislere izin vermemek lazım.”

  Dr. Civelek, Hatay'da Onkoloji Hastanesi'ne ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi. 1975'de kurulan İskenderun Demir- Çelik Tesisleri'nde çalışan işçilerin sağlık problemleri sık sık gündeme gelirken, bölgede özel sektör tesisleri de hızla arttı. Sanayide gelişmelerin ve artan fabrikaların sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiği iddia edildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı