ANKARA HABERLERİ

Şehir plancıları bu defa Melih Gökçek’e hak verdi

Hürriyet Haber
09.02.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Odaları ideolojik davranmakla suçlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek’e sürpriz bir destek geldi. Şehir Plancıları Odası Başkanı Sarıaltun, organize sanayi bölgelerinin belediyelerden kopuk yönetilmesinin de doğru olmadığını belirtti, “Bu konuya ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek haklıdır” diye konuştu.

Hürriyet Haber

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Orhan Sarıaltun, “Yaz gününde sel suyunda boğulmak, dolgu alanda denize gömülmek, denetimsiz işyerinde havaya uçmak kader değil, yapılan yanlışların doğal sonucudur” dedi. Sarıaltun, Organize Sanayi Bölgelerinin belediyelerden kopuk yönetilmesinin de doğru olmadığını belirtti, “Bu konuya ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek haklıdır” diye konuştu.

Sarıaltun açıklamasında, OSTİM ve İvedik Organize Sanayi Bölgelerindeki patlamalarda yaşamlarını yitirenler nedeniyle kamuoyunda işçi güvenliği, iş sağlığı, kaçak işçi ve işyeri, ruhsatlandırma ve denetim yetkisi gibi konuların tartışılmaya başlandığını belirtti.

Rant anlayışı

Organize Sanayi Bölge yetkililerinin patlamalar ve can kayıpları için belediyeleri suçladığını ifade eden Sarıaltun, “17 Ağustos 1999’da binlerce insanımızı depremle kaybedince, kentlerimizin her istediğimiz parçasının yapılaşmaya açılamayacağını acı bir şekilde anladık, anlatabildik. Deprem tartışmalarının sonucunda imar mevzuatında önemli değişiklikler oldu, ama kentlerimizde rant temelli yapılaşma anlayışında değişen bir şey olmadı” dedi.

Kopuk yönetim

Ülkede planlama mevzuatı ve bunun yansıması olarak kentlerin planlanması ve yönetilmesinde yaşanan karmaşanın had safhada olduğunu kaydeden Sarıaltun, Organize Sanayi Bölgelerinin belediyelerden kopuk yönetilmesinin de doğru olmadığını belirtti.

Ancak kamu eliyle hesap sorulabilir

BİR sanayi bölgesinin kendi iştigal alanında maksimum fayda sağlamak adına, bunun için birlikte hareket ederek kendi aralarında ortak standartlarını belirleyebileceğini ifade eden Sarıaltun, şöyle dedi:

“Ancak, bir kentsel altyapının idaresi, kent içinde halkın ve çalışanların güvenliği, ulaşımı, kentle ilişkisi, ruhsatlandırılması, iştigal konularına göre yer alıp alamayacaklarının kararı ve idaresi kamu görevi gerektirir. Bu konuya ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek haklıdır. Teknik kamu kadrosu ile yapılabilecek görev ve denetim bugün için ancak, asli devlet memuru kadrosu ile çalışan belediye eli ile yapılabilir. Ancak bu şekilde tabandan tavana, teknik veya idari gerçek sorumlulara hesap sorulabilir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Şehir plancıları bu defa Melih Gökçek’e hak verdi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:15
  • Guneş
   06:53
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:49
  • Akşam
   18:15
  • Yatsı
   19:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı