Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şehir İçindeki Ölümlü Trafik Kazaları

  Cengiz Eren
  27 Ekim 2003 - 15:12Son Güncelleme : 27 Ekim 2003 - 15:12

  Dikkat etmediğimiz bir noktada çarpıcı gelişmeler var. Bu gelişmeler giderek daha fazla can kaybının olmasını sağlayacak gibi. Burada üzerinde duracağımız konu yine trafik kazaları. Bu kazaların oluştuğu yerler şehir dışından şehir içine taşınmakta. Nedenlerini de açıklamak gerek.

  Daha önce bu konudaki www.erenlp.comsitesinde de yayınlanan yazılarımızda, “Trafik Canavarı Olmayın” ve “İçinizdeki Trafik Canavarını Durdurun” sloganlarının trafik kazalarını arttırdığı yönündeydi. Bu konuda yapılan araştırmalar gerçekten sloganlarla kazalar arasında bağlantıların, bu araştırmaların yapılmasından önce ifade ettiklerimizin doğru olduğunu gösterdi. Ama böyle olmasına rağmen “Trafik Canavarı Olmayın” sloganları yollarda hala duruyor. Televizyonlarda geç saatlerde “ İçinizdeki Trafik Canavarını Durdurun, O sizi Durdurmadan” sloganları halen yayınlanmakta. Aslında hemen kaldırılması gerek ama ne zaman farkedilerek kaldırılacağı bilinmez.

   

  Bilindiği gibi şehirlerarası yollarda yeni teknoloji ile geliştirilmiş radarların kullanılmaya başlaması şehir dışında yapılan hızların düşmesine neden oldu. Bu cihazlar farklı marka arabalara yerleştirilmekte –daha önceden beyaz Renault’lardı- radar cihazlarını taşıyan araçlar, yolda giden araçlar kendilerine ulaşmadan çok önce hız kontrolünü yapmaktalar. Bununla birlikte eşzamanlı olarak 5 aşırı hız cezasının ehliyetin bir yıl geri alınmasını sağlayan karar da benzer zamanlarda uygulanmaya başladı.

   

  Yukarıda ifade edilen durumun ortaya çıkardığı sonuçları dikkatli olarak kontrol etmemiz gerekecek. Zira sonuçlar beni olduğu gibi sizi de şaşırtacak diye düşünüyorum. Şehirlerarası yollarda radarlı hız kontrolü arttığı için şehirler arası gidiş geliş olan yollarda hız düştü ve şoförler bu yollarda 90-100 km/saat ile gitmeye başladı. Otobanlarda da hız kontrolu var ama sadece çıkışlara yakın olan yerlerde. Beynimiz bütün boşlukları doldurmakta veya doldurmaya çalışmaktadır. Bu şekilde hız içeriğinde şehirlerarası yollarda ortaya çıkan hız boşluğu, herhangi bir noktada boşluk bırakılırsa o noktalarda doldurulmaya başlayacaktır.

   

  Şehir içinde radarla hız kontrolü yapılmayan yollardahız yapılması sonucunu ortaya çıkaracak ve şehir içindeki yollarda oluşacak kazaların ölümlü olmasını sağlayacaktır. Yapılması gereken trafiğe bir bütün olarak yaklaşmak ve hız kontrolünü trafiğin olduğu her yola yaygınlaştırmak. Aksi takdirde hız, kontrolünün yapılmadığı alanlara kayacak ve şehir içindeki trafik kazalarında ölümler artmaya başlayacaktır.

   

  Yukarıda yazılanlardan şehir içinde trafiğin akıcı olduğu saatlerde araç kullanırken daha dikkatli olmamız gerektiği sonucu ortaya çıkmaktadır. Trafik içindeyken arkanızdan veya yanınızdan gelen ve hızı fazla olan araçlar eskisinden daha fazla tehlike arzetmektedir. Bu durumda sizin kendinizi koruma seviyenizin de artması, hayatınızın kendi kontrolünüz dışında değişmesini engelleyecektir.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı