Şehir Hatları imaj değiştiriyor

Hürriyet Haber
03.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

İstanbul'da denizyolu taşımacılığının yüzde 70'ini elinde bulunduran Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) Şehirhatları İşletmesi, vapurların kentle özdeşleşen dış görünüşlerini bozmadan iç dizaynını yeniliyor. Bu çerçevede, daha önce güvenlik nedeniyle kapatılan vapur tuvaletleri, yenilenerek yılbaşından itibaren açılacak.

TDİ Genel Müdürü Erkan Arıkan, işletmeye bağlı şehirhatları vapurlarının 48 noktadan günde 1200 sefer yaptığını, yılın 10 ayında vapurlarla 57 milyon 197 bin kişinin taşındığını söyledi.

Arıkan, geçen yıl aynı güzergahlarda 71 milyona yakın kişinin vapurlarla seyahat ettiğini, bu yıl sonu beklenen yolcu sayısının 68 milyon civarında olduğunu belirtti.

Lüks mevki uygulaması

Taşınan yolcu sayısında geçen yıla oranla az da olsa düşüş görüldüğünü, bu durumu ortadan kaldırmak için çalışma başlattıklarını ifade eden Arıkan, şunları söyledi:

"Vapurların temizliği, sürat ve personel konusunda çok şikayet alıyorduk. Bu şikayetleri dikkate alarak hizmet içi eğitime yöneldik. Şu anda bütün personelimiz tek tek eğitiliyor. Kılık kıyafetlerine çekidüzen veriliyor. Diğer yandan gemilerin iç temizliği için bir firmayla anlaştık. Bunu, önümüzdeki yıl da sürdürmek istiyoruz. Lüks mevki uygulamalarını yeniden başlatacağız. 2001 yılından itibaren vapur salonlarında, kapalı devre televizyonu devreye sokacağız. Bu sayede yolculara hem deniz ulaşımını özendirici yayınlar yapılacak hem de toplumu eğitici filmler gösterilecek. Önümüzdeki yılın Haziran ayına kadar şehirhatları baştan sona değişmiş olacak."

Modern tuvaletler

Arıkan, daha önce güvenlik gerekçesiyle kapatılan, vapurlardaki tuvaletlerin yeniden açılması için çalışma başlattıklarını da vurgulayarak, "Vapur tuvaletleri, önümüzdeki yılın başından itibaren yeniden kullanıma açılacak. Tuvaletleri ihaleye çıkaracağız. Bunun için bir şartname hazırladık. 50 binr lirayı geçmeyen cüzi miktarda para alınacak. Tuvaletler, son derece modern olacak. Hijyen kurallarına dikkat edilecek."

TDİ Genel Müdürü Arıkan, seyyar satıcı ve dilencilerin yolcuları rahatsız etmelerini önlemek için de çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı