KAYSERİ HABERLERİ

Şehir Akademisi'nden, 'Bilgi' seminerleri

DHA
20 Mart 2017 - 17:22Son Güncelleme : 20 Mart 2017 - 17:23

Şehir Akademisi'nden, 'Bilgi' seminerleri

DHA

KAYSERİ, (DHA) - BÜYÜKŞEHİR Belediyesi Stratejik Araştırma Merkezi (BÜSAM) bünyesindeki Şehir Akademi’de, 'Bilgi Seminerleri' başladı. İlk iki hafta Varlık seminerlerinin verildiği Şehir Akademi’de “Bilgi” ile ilgili farklı noktalar ele alındı.
Şehir Akademi’nin bu haftaki ilk dersini İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Lütfi Sunar verdi. “Dünyanın Bilgisi: Modernitenin Dünya Tarihinde Konumlandırılması” konulu dersin başında, Kayseri’deki Şehir Akademi derslerine değinen Doç. Dr. Sunar, “Kayseri’de bereketli bir ilim, kültür ve fikir ortamı oluşuyor. Neticelerini inşallah yakın bir zamanda görürüz” dedi. “Dünyanın Bilgisi” konulu dersinde bilginin tarihçesi ve kullanılma biçimiyle ilgili açıklamalarda bulunan Lütfi Sunar, “Yeni bir dünyayı kurmak, yeni bir toplumu inşa etmek; dünyayı tanımayı, dünya hakkında bir yargı sahibi olmayı ve kendinizi dünyada konumlandırmayı gerektirir” diye konuştu. Avrupa’daki yeni bilgi anlayışından da bahseden Doç. Dr. Sunar, Avrupa’nın 17. yüzyılda Müslümanlaşmaması ya da Çin inancından etkilenmemesini bu yeni anlayışa bağladı ve “Bu anlayış Avrupa’nın dönüşmesini engelleyen bir mekanizma oluşturdu” dedi.
Şehir Akademi’de bu haftaki ikinci dersi Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın verdi. “Bilginin Tanımı, Mahiyeti ve Türleri” konulu dersinde sosyal medyadaki paylaşımlara değinerek çarpıcı ifadeler kullanan Mustafa Aydın, “Sosyal medyadaki paylaşımlar bir zeka atışı ama 1 milyon tweetten adam gibi bir bilgi çıkmaz. Akşamki bilginin sabaha geçerliliği kayboluyor. Bilgilerimizin mutfaktaki domates kadar ömrü yok. Akşamki bilgi sabaha bayatlıyor. Bu bilgilerin üzerine bir düşünce başlamalı. Şu anda pek az düşünür var. Herkes yazıyor, herkes okuyor; ama bilgi bir malumat olarak bitiyorsa problem var demektir. Ne yazık ki düşünür çıkmıyor. Düşünür çıkmayınca, bu süreç böyle devam ederse bilgi de çıkmayacak” dedi. 

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Şehir Akademisi'nden, 'Bilgi' seminerleri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Mart 2017 tarihinde saat 17 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Şehir Akademisi'nden, 'Bilgi' seminerleri haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
24 Temmuz 2017, Pazartesi
 • İmsak
  03:25
 • Guneş
  05:25
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  16:49
 • Akşam
  20:05
 • Yatsı
  21:48
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı