Kayseri Haberleri

KAYSERİ HABERLERİ

  Şehir Akademisi'nden, 'Bilgi' seminerleri

  DHA
  20 Mart 2017 - 17:22Son Güncelleme : 20 Mart 2017 - 17:22

  Şehir Akademisi'nden, 'Bilgi' seminerleri

  KAYSERİ, (DHA) - BÜYÜKŞEHİR Belediyesi Stratejik Araştırma Merkezi (BÜSAM) bünyesindeki Şehir Akademi’de, 'Bilgi Seminerleri' başladı. İlk iki hafta Varlık seminerlerinin verildiği Şehir Akademi’de “Bilgi” ile ilgili farklı noktalar ele alındı.
  Şehir Akademi’nin bu haftaki ilk dersini İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Lütfi Sunar verdi. “Dünyanın Bilgisi: Modernitenin Dünya Tarihinde Konumlandırılması” konulu dersin başında, Kayseri’deki Şehir Akademi derslerine değinen Doç. Dr. Sunar, “Kayseri’de bereketli bir ilim, kültür ve fikir ortamı oluşuyor. Neticelerini inşallah yakın bir zamanda görürüz” dedi. “Dünyanın Bilgisi” konulu dersinde bilginin tarihçesi ve kullanılma biçimiyle ilgili açıklamalarda bulunan Lütfi Sunar, “Yeni bir dünyayı kurmak, yeni bir toplumu inşa etmek; dünyayı tanımayı, dünya hakkında bir yargı sahibi olmayı ve kendinizi dünyada konumlandırmayı gerektirir” diye konuştu. Avrupa’daki yeni bilgi anlayışından da bahseden Doç. Dr. Sunar, Avrupa’nın 17. yüzyılda Müslümanlaşmaması ya da Çin inancından etkilenmemesini bu yeni anlayışa bağladı ve “Bu anlayış Avrupa’nın dönüşmesini engelleyen bir mekanizma oluşturdu” dedi.
  Şehir Akademi’de bu haftaki ikinci dersi Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın verdi. “Bilginin Tanımı, Mahiyeti ve Türleri” konulu dersinde sosyal medyadaki paylaşımlara değinerek çarpıcı ifadeler kullanan Mustafa Aydın, “Sosyal medyadaki paylaşımlar bir zeka atışı ama 1 milyon tweetten adam gibi bir bilgi çıkmaz. Akşamki bilginin sabaha geçerliliği kayboluyor. Bilgilerimizin mutfaktaki domates kadar ömrü yok. Akşamki bilgi sabaha bayatlıyor. Bu bilgilerin üzerine bir düşünce başlamalı. Şu anda pek az düşünür var. Herkes yazıyor, herkes okuyor; ama bilgi bir malumat olarak bitiyorsa problem var demektir. Ne yazık ki düşünür çıkmıyor. Düşünür çıkmayınca, bu süreç böyle devam ederse bilgi de çıkmayacak” dedi. 

  FOTOĞRAFLI

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  KayseriBugün14 ºCKısa Sağınak Yağışlı
  • Cuma12 ºC
  • Cmts14 ºC
  • Pazr15 ºC
  • Pzts18 ºC
  • Salı19 ºC
  • Çarş13 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı