İSTANBUL HABERLERİ

Şefkat-Der'in "Evsizler için bir gece sokakta yaşama etkinliği"

AA / İbrahim Halil Çekici
22.02.2015 - 03:08Son Güncelleme :

- Şefkat-Der üyesi bir grup, sokakta yaşayanların durumuna dikkati çekmek için geceyi sokakta geçiriyor

AA / İbrahim Halil Çekici

İSTABUL (AA) - Şefkat-Der üyesi bir grup, sokakta yaşayanların sıkıntılarına dikkati çekmek için "Evsizler için bir gece sokakta yaşama etkinliği" düzenledi.

Galatasaray Lisesi önünde kartonlar üzerinde oturan gruptakiler, "Evsizleri düşün, farkına var", "Evsiz de üşüyor musunuz?", "Üşüyoruz Özgecan", "Evsizler için bir gece sokakta yaşama etkinliğimizi sevgili Özgecan ve ailesine ithaf ediyoruz" yazılı dövizler taşıdı.

Sosyal medya aracığılıyla bir araya geldiklerini belirten Şefkat-Der Başkanı Hayrettin Bulan, "Sokakta yaşam mücadelesi veren evsiz insanlarımızın sorunlarına dikkati çekmek, farkındalık oluşturmak, hiç kimsenin sokaklarda yaşamaya başlamaması için gereken tedbirlerin alınması ve mevcut evsizlerimiz için de barınacak yerler açılmasını istiyoruz. Bu gece sabaha kadar sokaklarda geceliyoruz" dedi.

İstanbul, İzmir ve Eskişehir başta olmak üzere birçok şehirde bu tür etkinliklerin eş zamanlı olarak yapıldığını vurgulayan Bulan, dernek olarak, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı gibi birçok kurum ve kuruluşa bu konuda başvuru yaptıklarını, belediyelerin evsizler için tahsis ettiği spor salonlarının yetersiz olduğunu aktardı.

Bulan, şunları kaydetti:

"Camiler de ruhlarına uygun şekilde sokaklarda donmak üzere olan, sokakta yaşam mücadelesi veren evsiz insanlarımıza kapılarını açmalıdır... Soğuk bir kış gecesi bir araya geldik. Dalga dalga iyilik olarak, sevgi olarak her yere yayılsın. Dünya güzelleşsin, kötülüklere yer kalmasın. Evsiz insanlarımız sadece aralık-mart ayları içerisinde İstanbul’da spor salonuna, diğer illerde de çeşitli misafirhanelere geçici olarak yerleştirilmektedir. Aman donarak ölmesinler de tepki almayalım denmektedir. Evsiz insanlarla ilgilenmek bir lütuf değil, devletin asli görevi , bireyin vicdani sorumluluğudur. Bu utanca hepimiz ortağız."

Söz konusu etkinlik bir hafta sonra aynı yerde tekrar yapılacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Şefkat-Der'in "Evsizler için bir gece sokakta yaşama etkinliği" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Şubat 2015 tarihinde saat 03 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Şefkat-Der'in "Evsizler için bir gece sokakta yaşama etkinliği" haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:23
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:29
 • Akşam
  17:44
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı