Teknoloji Haberleri

  Şeffaf ve bükülebilir ekran

  hurriyet.com.tr
  07.10.2008 - 09:54 | Son Güncelleme:

  Şeffaf ve bükülebilen yeni OLED ekranları görenleri hayrete düşürdü. İşte yeni OLED'ler...

  Sony ve Max Planck Institue tarafından geçtiğimiz günlerde kamuoyuna tanıtılan yeni OLED ekranlar, şeffaflığı ve bükülebilir yapısıyla dijital gazetelerin, ultra-hafif laptop'ların ve rulo şeklinde sarılabilecek büyük LCD TV ekranların yakın gelecekte hayatımıza girebileceğinin sinyallerini verdi.

  Tanıtılan yeni OLED teknolojisi, kızıl ötesi ışınlar üzerine kurulu bir sisteme dayanıyor ve günümüzde kullanılan LCD ekranlara göre birçok avantajı da beraberinde getiriyor.

  Tüm OLED ekranlarda olduğu gibi, Sony ve Max Planck Institute'un tanıttığı yeni OLED ekranlar da LCD'lere nazaran yanıt süresi 10 kat daha hızlı , esnek yapısıyla görüntüler her açıdan bu ekranlarda izlenebiliyor. Üstelik OLED ekranlar şeffaf bir yapıya sahip.

  Daha önce OLED teknolojisinde atılan adımlarda OLED'ler, ölçü ve çözünürlük sınırlamaları yüzünden pek bir ilerleme kaydedemişti. Sony/Max Planck beraberliğinde geliştirilen yeni OLED prototipi ise farklı kombinasyonları kullanarak bu problemleri aşmış gibi görünüyor.

  Sony/Max Planck ikilisi her ne kadar OLED teknolojisinde çığır açacak bu gelişmeleri kamuoyuyla paylaşmış olsa da, bu yeni teknolojinin ne zaman kullanıcılara ulaşacağı henüz bilinmiyor.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: GELECEĞİN TEKNOLOJİSİ ULTRA HD HAKKINDA MERAK ETTİĞİNİZ HERŞEY

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı