İZMİR HABERLERİ

Seferihisar'ın ünlü üretici pazarı Balçova'da

DHA
28.04.2017 - 10:34Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'in Seferihisar ilçesinde 91 köylü ev kadınının kendi ürettikleriyle yer aldığı üretici pazarı 3 gün boyunca Agora Alışveriş Merkezi'nde müşterileriyle buluşacak.

Seferihisar Belediyesi, yerel üreticiyi desteklemek ve özellikle kadınların istihdama dahil olması amacıyla açtığı üretici pazarını Agora Alışveriş Merkezi ile yaptığı işbirliğiyle Balçova'ya taşıdı. Dün (perşembe) açılan pazarı Agora AVM Genel Müdürü Hasan Noyan'la birlikte ziyaret eden CHP'li Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, küçük üreticiyi ayakta tutabilmek, köylünün tarlasıyla şehirlinin sofrasını buluşturabilmek istediklerini belirterek "Burada tezgahların üzerinde duran her şey tezgahların arkasındaki kadınlar tarafından üretiliyor. Büyük bir panayıra dönüşen bu keyifli ortamı tüm İzmirlilere tavsiye ediyorum. Ayrıca projemize destek veren ve burada gerçekleşmesine izin veren Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya'ya da çok teşekkür ediyorum" dedi.

Sosyal demokrasinin verdiği en önemli mesajlardan birinin kadınlara destek olduğunu dile getiren Agora AVM Genel Müdürü Hasan Noyan, "Maalesef bizim üretim yapabildiğimiz köyümüz yok. Bizler de yakın civardaki ilçelerimizin bu olanaklarından yararlanmak istiyoruz. Bu projenin amacı da kimseye rakip yaratmak değil, evinin bahçesindeki asma yaprağını pişiren emekçi insanlara destek olmak. Düşünün, Seferihisar'dan buraya 90 kadın geliyor. Onların ekonomiye katkısı her şeyden önemli. Onlar ayakta duracak, çocuk yetiştirecek, ekonomik özgürlüğü elinde olunca hayata bakış açısı değişecek, yetiştirdiği çocuğun da hayata bakışı farklılaşacak. Bu proje, tüm bu sebeplerden dolayı çok değerli" dedi.

"KADIN İSTERSE DÜNYA DEĞİŞİR"

Köy Koop Başkanı ve S.S. Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Neptün Soyer, kooperatif üyesi kadınlarla birlikte Agora AVM'nin düzenlendiği 'Tarımsal Kalkınmada Kooperatiflerin ve Kadının Rolü' isimli panele konuşmacı olarak yer aldı.  Neptün Soyer, kooperatifi 2010 yılında 9 kadınla birlikte kurduklarını söyleyerek "Kooperatifimizi kurduktan sonra belediyenin yaptığı çalışmaların içerisinde yer aldık. Ev eksenli çalışan kadınlarımızın mutfaklarında yaptıkları yemeklerin satıldığı Sefertası Lokantası'nı açtık. Çok ilgi gören üretici pazarlarımızı Türkiye'yle buluşturmayı düşünerek www.seferipazar.com online alışveriş sitesini kurduk. Bu çalışmamız TUSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı ortaklığıyla TBMM'de gerçekleştirilen eTürkiye (eTR) Ödülleri'nde birincilik kazandı. Ardından Gelecek Turizm'de 200 proje içerisinde ilk üçe girerek Anadolu Efes'in projesine seçildik ve Seferihisar'ın Geleneksel Mutfağı'nı kurduk. Şimdi kooperatif üyesi kadınlarımız burada pişirdikleri yemekleri de satarak para kazanıyor. Mandalinayla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Pekmez üretimi yapıyoruz. Ev kadınlarının evlerinden çıkarak istihdama dahil olmasını sağladık ve gördük ki kadın isterse dünya değişebilir" dedi.

Seferihisar Üretici Pazarı 28-29 Nisan tarihlerinde de açık olacak. Etkinlikte, çocuklar toprakla, tohumla ve lavanta ile buluşturacak. Öğretici ve çok eğlenceli aktiviteler, lavanta atölyesi, buğday değirmen atölyesi ve tohum topları atölyesiyle devam edecek.

SEFERİHİSAR (İzmir), (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Seferihisar'ın ünlü üretici pazarı Balçova'da hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Nisan 2017 tarihinde saat 10 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Seferihisar'ın ünlü üretici pazarı Balçova'da haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı