Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Seferihisar'da yeni jeotermal kuyu

  A.A.
  29.04.2009 - 12:10 | Son Güncelleme: 29.04.2009 - 12:10

  İzmir Jeotermal AŞ, Seferihisar'da açılacak 7. kuyu için kamulaştırma işlemini tamamladı.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Büyükşehir Belediyesi ile İl Özel İdaresi'nin yüzde 50'şer hissesinin bulunduğu İzmir Jeotermal AŞ, Seferihisar jeotermal sahasında yeni bir kuyu daha açacak.

  Bölgede halen 6 kuyunun bulunduğu, 2007 yılında tespit edilen ancak kamulaştırma aşamasına takılan 7. kuyu için mayıs ayı sonunda kazı çalışmalarına başlanacağı belirtildi.

  Bölgede kamulaştırma yapılacak yeni kuyu sahası için açılan dava, geçen şubat ayında sonuçlanırken, İzmir Jeotermal AŞ'nin teknik ekibiyle şirketin kurumsal danışmanı olan MTA'nın yaptığı ortak analizler sonucunda, kuyudan saatte 200 metreküp miktarında ortalama 150 derece sıcaklığa sahip su çıkmasının beklendiği kaydedildi.

  Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
  “Jeolojik ve jeofizik çalışmalarının ışığında kente yeni ısı kaynakları kazandırmak amacıyla yoğunlaştırılan yatırımlar çerçevesinde, Seferihisar'daki Cumalı bölgesinde açılan CM3, CM5, CM6 ve G3A kuyularından çıkan suyun ortalama sıcaklığı 150 derece. Tuzla Bölgesindeki G17A ile G18A kuyularından elde edilen suyun sıcaklığı ise 90-120 derece arasında. Yeni açılacak CM4 kuyusundan da 150 derece civarında bir sıcaklık sağlanacağı tahmin ediliyor.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı