Ege Haberleri

EGE

  Seferihisar turizminde yüzler gülüyor

  SEFERİHİSAR (İzmir), (DHA)
  14.07.2015 - 02:04 | Son Güncelleme:

  ÜLKENİN Cittaslow (Sakin Şehir) Başkenti İzmir’in Seferihisar İlçesi’nde Temmuz ayı itibariyle yüzde 100 doluluk yaşıyor.

  Ülke turizm sektörünün kötü bir sezon geçirdiği günlerde, Seferihisar’daki turizmcilerin yüzü güldü. İlçede oteller tam kapasiteyle çalışırken, sektörün yöneticileri bu durumu Cittaslow Başkenti Seferihisar’ın son yıllarda artan popülerliğine bağladı. Yerli turistlerin de gözdesi haline gelen Sakin Şehir’de turizmciler yaz boyunca yoğunluğun devam edeceğini beklediklerinin altını çizdi. İlçede otel pansiyon ve Kaleiçi’ndeki ev pansiyonlarında da doluluk yüzde 100’e ulaştı. İlçede Temmuz ayı itibariyle tatil köyü, otel, pansiyon ve ev pansiyonlarında boş yatak kalmadı. Ağırlıklı olarak Rus, Alman, Fransız ve bu sene Slovak ve yerli turistlere ev sahipliği yapan otellerde, doluluk geçen yılların çok üzerinde. Bu durumun en büyük nedenlerinden biri, Seferihisar’ın farklı bir turizm modeli olan Cittaslow’la (Sakin Şehir) markalaşması olarak gösterildi.

  Seferihisar turizminde yüzler gülüyor

  TURİZMCİLER MEMNUN

  İlçedeki işlemecilerden Euphoria Aegean Resort Spa’nın Satış Ve Pazarlama Müdürü Mehtap Yolcu, "Seferihisar’da müşterilerimizin devamlılığı sağlandı. Bizim işletmemiz 5 yıldızlı ve şu an tam kapasiteyle hizmet veriyoruz. Seferihisar turizmde parlayan bir yıldız ve talep her geçen artıyor. Türkiye genelinde Rusya’daki kriz nedeniyle sıkıntılar yaşanıyor. Ama biz şu an herhangi bir gerileme yaşamadık. Aksine özellikle iç piyasadan yoğun talep alıyoruz" dedi.

  İlçedeki büyük otellerden Club Resort Atlantis Tatil Köyü Müdürü Hakan Köker de "Talep bu sene çok fazla. Fransızların, Almanların yanı sıra Slovaklar’ın ve yerli turistlerin de tercihi haline geldik. Cittaslow’la birlikte Seferihisar’ın çok başarılı bir tanıtımı yapıldı. Dikkatimi çeken bir diğer konu ise günübirlik ziyaretçilerin de çokluğu. Seferihisar’daki yatak sayısı artmalı" diye konuştu.

  CİTTASLOW TURİZMİN GELECEĞİ

  Seferihisar’daki Teos Village’in ortaklarından ve yöneticisi Onur Soyer, Seferihisar’ın Cittaslow konseptiyle her geçen gün turizmde kazandığı ivmenin artacağının altını çizerek şunları söyledi:

  "Bence gelecek yine Cittaslow oluşumuyla örtüşen bir turizm modelinde olacaktır. Bu model doğa turizmi, çiftlik turizmi, botanik turizmi olarak çeşitlenebilir. Deniz turizmiyle sınırlı kalacağını düşünmüyorum. Sonuç itibariyle Seferihisar için doğayla ilgili bir turizm çeşidi geliştirilmesi gerekecektir. Yani, yapılması gereken şimdiye kadar uygulanan turizm modelinin bir kenara bırakılıp marjinal turizm yoluna gidilmelidir. Zaten Cittaslow da marjinal bir oluşum"

  EKOLOJİK TURİZMLE DE FARK YARATACAK

  Dünya’da bugün bir çok ülkede yapılan turizm çeşitlerinden biri olan Ekolojik Turizm Yeme-içme ve enerji konularında sürdürülebilirliği hedeflerken, Onur Soyer Türkiye’de böyle bir modelin henüz olmadığını fakat kendi otellerinde bunu denemeye başladıklarını söylüyor. Seferihisar’ın örtüşeceği en uygun modelin ekolojik turizm olduğunu söyleyen Soyer, "Biz, sıcak suyun güneş enerjisinden karşılanması, otel içinde su tüketiminin kontrol edilebilir hale getirilmesi, yeme içme konusunda organik ürünlerin kullanılması gibi konulara dikkat ediyoruz. Türkiye’de Turizm Bakanlığı’nın yeşil otel projesi var ama ne kadar işliyor bilmiyorum. Biz kendi yağımızda kavrulmaya, Cİttaslow oluşumuyla örtüşen bir turizm yaratmaya çalışıyoruz. Seferihisar bunu başardığında daha fazla fark yaratacaktır. Tüm işletmelerin bu konuya özen göstermesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı