Ege Haberleri

EGE

  Seferihisar’da ilk Yörük şenliğini

  SEFERİHİSAR (İzmir), (DHA)
  28.07.2015 - 01:37 | Son Güncelleme: 27.07.2015 - 15:41

  İZMİR’in Seferihisar İlçesi’nde ilk kez düzenlenen Yörük şenliği, renkli görüntülere sahne oldu.

  Seferihisar Belediyesi, Seferihisar Kaymakamlığı, Tekeli Yörük Derneği, Karakoyunlu Yörük Derneği, Payamlı Köyü Muhtarlığının ortaklığıyla Payamlı Mahallesi gerçekleştirilen Yörük şenliği, çevre ilçelerden ve İzmir’den birçok misafiri ağırladı. Seferihisar Kaymakamı Resul Çelik ve CHP’li Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, Yörüklere özgü kültürel değerler tanıtıldı. Misafirlere keşkek, gözleme ve İzmir Koyun Keçi Birliği tarafından keçi sütünden yapılmış dondurma, tulumda dövülerek hazırlanan yayık ayran ikram edildi. Kıl çadır ve şenlik için özel olarak getirilen deve, katılanların yoğun ilgisini çekti.

  Seferihisar’da ilk Yörük şenliğini

  ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA DA DÜZENLENECEK

  Şenlikte konuşan Başkan Soyer, "Yörükler bu toplumun çimentosu, kökü. Binlerce yıl boyunca bu topraklarda bir kültür yaratmış, muazzam bir miras bırakmış bir gelenekten bahsediyoruz. Şöyle bir örnek vermek mümkün olabilir; on bin yıldır bu topraklarda tarım yapan, tarımı insanlıkla buluşturan ve gerçekten bundan beslenip, kendi kendine yeten bir ekonomi yaratan bu insanlar son 300 yıldır şehirleşme dediğimiz bambaşka bir rotaya girdiler. Ama öyle bir gecede, bir yılda, 200 yılda, binlerce yılın geleneği değişmiyor. İçinde yaşadığımız hız çağı, bütün bunları yok saydırıyor, unutturuyor. Onun için olanca gücümüzle sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu gelenekleri yaşatmak için bu kültürü korumak için üzerimize düşene varsa yapmaya devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki köklerimizden koptuğumuz an geleceğimizi de karartıyoruz. Onun için köklerimize geleceğimize sahip çıkabilmek için bu yıl ilkini yaptığımız Yörük Festivalini, büyük coşku içinde yıllarca kutlamaya devam edeceğiz" dedi.

  Seferihisar’da ilk Yörük şenliğini

  Seferihisar Kaymakamı Resul Çelik, "Kültür, bilim adamlarının üzerinde çok konuştuğu bir konulardan bir tanesi. Biz şunu biliyoruz ki, kültür maddi manevi bir birikimidir. Türk kültürümüzün en önemli unsuru Yörük kültürüdür. Bizler bugün burada Yörük kültürümüzü en yakından tanımak, benimsemek, özümsemek için bir aradayız. Evlatlarımız ilk önce kendi öz kültürlerini öğrenmeleri gerekiyor. Ama öğrenmekten çok bunları gelecek nesillere aktarmaları gerekiyor. Şenlikte sözden daha çok öze örnek vereceğiz. Kültürümüzün içinde olan kıl çadırları, yayık ayranları ve yöresel kıyafetleri göreceğiz. Ben bu güzellikleri yaşatan herkese çok teşekkür ediyorum" dedi

  Konuşmaların ardından Müzik Öğretmeni Dilek Güney yönetimindeki Seferihisar Belediyesi Çocuk ve Gençlik Merkezleri Türk Halk Müziği Korosu’nun türküleriyle devam etti. Derneklerin halk oyunları, etkinliğe renk kattı. Şenlik son olarak deve oyunu ve Ayfer Güleç Keçe Atölyesinin yaptığı workshopla tamamlandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı