İZMİR HABERLERİ

Seferihisar Belediyesi 3 Bin Paket Tohum Dağıtacak

IHA
25.02.2015 - 12:27Son Güncelleme :

SEFERİHİSAR BELEDİYE BAŞKANI TUNÇ SOYER, 28 ŞUBAT CUMARTESİ GÜNÜ GERÇEKLEŞTİRECEKLERİ TOHUM TAKAS ŞENLİĞİ’NDE, ÇOĞALTTIKLARI 3 BİN PAKET TOHUMU ÜCRETSİZ OLARAK DAĞITACAKLARINI AÇIKLADI.

IHA

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, 28 Şubat Cumartesi günü gerçekleştirecekleri Tohum Takas Şenliği’nde, çoğalttıkları 3 bin paket tohumu ücretsiz olarak dağıtacaklarını açıkladı.
2011 yılından itibaren ’Tohum Takas Şenlikleri’ yaparak yerli tohumun yok olmaması için mücadele eden Seferihisar Belediyesi, ilçede kurduğu Can Yücel Tohum Merkezi’nde ürettiği tohumları üreticilerle paylaşacak. 2014 yılında 50 bin sebze fidesi dağıtan belediye, 28 Şubat Cumartesi günü düzenlenecek Tohum Takas Şenliği’nde beş çeşitten oluşan 3 bin paket yerel tohumun dağıtımını gerçekleştirecek.
2011 yılında başlattıkları Tohum Takas Şenlikleri’yle, onlarca çeşit yerel tohumun üretimini gerçekleştirdiklerini ifade eden Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Can Yücel Tohum Merkezimizde çimlendirme serası ve uygulama bahçesinde yapılan üretimin yanı sıra “Seferihisar Yerel Tohum Ağı Üreticileri Birliği” adı altında bölge köylülerimiz ve üreticilerimiz ile ortak çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmalar her yıl daha fazla insana ulaşmamızı sağlıyor. 2014 yılı yaz sezonunda 50 bin sebze fidesi dağıttık. Ayrıca İstanbul’dan Mersin’e, Ordu’dan Afyonkarahisar’a kargo yoluyla binlerce tohum yolladık. Bu yolla on iki ay yaşayan takas yöntemini gerçekleştirmiş oluyoruz. Gerek fide gerekse dağıtılan tohumların tamamını merkezimizde üretiyoruz. Kendi üretmediğimiz tohumun dağıtımını yapmıyoruz. Tohumu gizli bölmelerde saklayarak ya da onların karakterleri ile oynayarak değil, ’Tohumun Bankası Topraktır’ diyerek üretmeyi ve daha fazla tüketiciye ulaşmayı ilke edinerek çoğaltıyoruz" dedi.
Hizmetlerin maliyetinin Seferihisar Belediyesi tarafından karşılandığını ifade eden Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Hiçbir bedel beklemeden gerçekleşen bu hizmetin maliyetini Seferihisar Belediyesi olarak karşılıyoruz. Böylelikle tohumları yok etmeye yönelik tohum yasasına karşı, yerel tohumun yaşaması, çoğalması ve gelecek nesillere aktarılması için büyük bir mücadele veriyoruz. Tohumların yok olmaması daha fazla üretilmesi için mücadelemiz sürecek. Bu vesileyle 28 Şubat Cumartesi günü gerçekleştireceğimiz Tohum Takas Şenliği ve birbirinden değerli konuşmacıların yer alacağı Tohum Çalıştayı’na tüm duyarlı vatandaşlarımızı davet ediyorum. Gelin hep birlikte atalarımızdan kalan yerli tohumları gelecek kuşaklara aktarmak için omuz omuza olalım."
Etkinliğin 28 Şubat Cumartesi Saat 10.00’da Belediye Kapalı Pazaryeri ve Kültür Sarayı’nda gerçekleşeceği öğrenildi. Tohum Çalıştayı’nda, Türkiye’nin önemli akademisyen, gazeteci ve siyasetçilerinin yer alması bekleniyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Seferihisar Belediyesi 3 Bin Paket Tohum Dağıtacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2015 tarihinde saat 12 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Seferihisar Belediyesi 3 Bin Paket Tohum Dağıtacak haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

03 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:21
 • Guneş
  08:05
 • Öğle
  13:12
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:30
Sayfa Başı