Ege Haberleri

  Seferihisar’a termal piyango

  Turan GÜLTEKİN / İZMİR, (DHA)
  28.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TURİZM bölgesi ilan edilen İzmir Seferihisar’da yapılacak termal otel, kür merkezi gibi tesisler, elektrik enerjisi üretimi ve seracılık için kullanılabilecek jeotermal enerjinin miktarını belirlemek için yapılan çalışma tamamlandı.

  5 yıldızlı 25 otel

  İzmir Jeotermal A.Ş. Genel Müdürü Sinan Arslan, ODTÜ Mühendislik Fakültesi Petrol ve Doğalgaz Bölüm Başkanı Prof. Mahmut Parlaktuna ve ekibi tarafından yapılan çalışma sonucunda Seferihisar’daki jeotermal sahanın tüm değerlerinin ortaya çıktığını söyledi.

  Kuyulardan hangisinin turizm amaçlı kullanılacağını, otellere ve kür merkezlerine ne kadar su verilebileceğini belirlediklerini kaydeden Arslan, “Bölgede kurulacak 5 yıldızlı 25 otel veya tatil köyüne saatte 300 ton ve 78 santigrat derecede su verebilecek şekilde yatırımlarımızı yaptık. Suyumuz hazır, oteller bölgesine hat çekebilecek durumdayız. Cumalı’daki kuyularımızda 140-150 santigrat derecede suya ulaştık. Elektrik enerjisi üretimi için 110-120 derece sıcaklık yeterli. Bu kuyulardan elektrik enerjisi üreteceğiz. Tuzla’daki kuyuların sıcaklığı 100-110 santigrat derece civarında. Bu bölümdeki kuyular da seracılıkta kullanılacak” dedi.

  Parlayan yıldız olacak

  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın imar planı çalışmalarının tamamlanmasından sonra Seferihisar’ın turizmcilerin gözdesi konumuna geleceğini sözlerine ekleyen Arslan, “Dünyanın hiçbir yerinde havaalanından 50 kilometre uzaklıkta jeotermal oteller, kür merkezleri bulunan bir turizm bölgesi yok. Seferihisar geleceğin parlayan yıldızı olacak. Bu yüzden de biz kuyularımızı hazırladık, yatırımımızı yaptık bekliyoruz” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı